Kripto Para

İngiliz bankası kripto para işlemlerini kısmi olarak yasakladı!

  Dünyada bankacılık kuruluşları, büyüyen kripto para sektörü konusunda adımlar atmaya başladı. Genellikle olumlu şekilde gündeme gelen haberlere bu kez İngiltere’de bir bankadan yasaklama haberi dahil oldu. İngiliz bankası Starling “yüksek seviyede şüpheli mali suç” kapsamında kripto para borsalarına para yatırma işlemlerini yasakladı.

  Kripto para sektörünün çok hızlı şekilde büyümesi ve yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılanması sonrası, dünyanın pek çok yerinde çeşitli bankalar da kripto para işlemlerine başladı. Müşteri talepleri doğrultusunda çeşitli kripto para hizmetleri vermeye başlayan bankaların sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Ancak bu kez bir banka, kripto paralara yönelik bir yasaklama haberi ile gündeme geldi. İngiliz bankası Starling, “yüksek seviyede şüpheli mali suç” kapsamında, kripto para borsalarına para yatırma işlemlerini yasakladı.

  Starling bankası kripto para borsalarına para gönderme işlemini yasakladı ancak kripto para borsalarından para çekme işlemleri için herhangi bir yasaklama adımı atılmadı. Her ne kadar Starling bankası para gönderme işlemlerini yasaklamış olsa da benzer hizmetler veren diğer İngiliz bankaları para yatırma işlemlerini desteklemeye devam ediyor. Starling bankasının suç eylemleri endişesi ile bu adımı attığı ve yasaklama kararının geçici olduğu öğrenildi.

  Bankanın Yaptığı Açıklama

  Starling bankası tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Bu, bazı kripto para borsalarına yapılan ödemelerde yüksek seviyede şüpheli mali suç gözlemlediğimiz için müşterilerimizi korumak adına aldığımız geçici bir tedbir. Bu sadece Starling için değil, tüm bankalar için bir problem.”

  Starling bankası yetkilileri, sadece kripto para borsalarına para gönderme işlemlerinin yasaklandığını vurguladı. Yani Starling müşterileri herhangi bir kısıtlama olmadan para çekme işlemlerine devam edebilecek. Starling bankası tarafından yapılan açıklamada bunun tüm bankalar için sorun olduğu belirtilmiş olsa da İngiltere’deki diğer bankalarda bu işlemler desteklenmeye devam ediyor.

  Diğer Bankalarda Kripto İşlemleri Devam Ediyor

  Bir başka İngiliz bankası olan Barclays, kripto para borsalarına yönelik yapılan işlemlerde herhangi bir yasaklama olmadığını açıkladı. Öte yandan NatWset bankası da Perşembe gününden bu yana müşterilerini “yüksek kar vaat eden” kripto para tüccarlarına karşı uyarıyor olmasına rağmen herhangi bir yasaklama adımı atmadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle