Kripto Para

Bu hafta BTC fonlarına rekor yatırım yapıldı!

  Kripto para piyasalarında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), ETF başvurularına verdiği onaylar meyvesini veriyor. 3 hafta önce 245 milyon dolar, 2 hafta önce 80 milyon dolar giriş olan kripto para fonlarına geçtiğimiz haftada 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildi.

  Kripto para piyasaları, uzun bir süredir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), bir Bitcoin (BTC) ETF’ine onay vermesini bekliyordu. Özellikle kurumsal yatırımcıların umutlu bekleyişinin ardından SEC, Ekim ayında bu bekleneni karşıladı ve arka arkaya ETF onaylarını verdi. BTC odaklı ETF başvurularına gelen onay sonrasında kripto para fonlarına yapılan yatırımlar da muazzam ölçülerde artış gösterdi. 3 hafta önce 245 milyon dolar, 2 hafta önce 80 milyon dolar girdi olan kripto para fonlarına geçtiğimiz hafta 1,5 milyar dolarlık yatırım yapıldı.

  SEC’nin ETF Onayı Etkisini Gösteriyor

  Haftalık düzeyde kripto para fonlarına yapılan 1,5 milyar dolarlık yatırım, tarihin en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Öte yandan bu girişlerle birlikte, 2021 yılının başından bu yana kripto para fonlarına yapılan toplam girdinin boyutu da 8 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu süreçte tahmin edilebileceği gibi en yüksek yatırım alan kripto para fonu ise Bitcoin oldu. SEC’nin onay verdiği kripto para odaklı fonlar, gün geçtikçe piyasalarda etkisini göstermeye devam ediyor.

  En Fazla Yatırım ProShares ETF’inde

  SEC’nin ProShares Bitcoin vadeli ETF’ine onay vermesinden sonra BTC, 20 Ekim tarihinde 67 bin dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Kurumsal şirketlerin yatırımlarına yönelik haftalık rapor yayınlayan, Avrupa’nın en büyük fon yönetim şirketi CoinShares raporuna göre bu hafta kripto para odaklı fonlara 1 milyar 470 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Bu meblağın 1 milyar 236 milyon dolarlık kısmını, geçtiğimiz hafta “BITO” adıyla işleme giren ProShares ETF’i aldı.

  BTC Fon Girişlerinin Çok Büyük Kısmını Sırtlıyor

  SEC, ETF onayı vermeden önceki 2 haftalık süreçte de Bitcoin, en fazla yatırım alan kripto para fonu olmuştu. Ancak bunda da SEC’nin, bir BTC ETF’ine onay vereceği söylentileri etkisini göstermişti. Bu onaydan önceki 2 haftalık süreçte kripto para odaklı fonlara önce 80 milyon dolarlık ve ardından 245 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. 80 milyon dolarlık yatırımların 70 milyon dolarlık kısmı ve 245 milyon dolarlık yatırımların da 235 milyon dolarlık kısmı yine Bitcoin fonları olmuştu. Bu haftaki 1 milyar 470 milyon dolarlık girdinin de 1 milyar 450 milyon dolarlık kısmı BTC fonları oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle