Kripto Para

Birleşik Krallık BTC ATM’lerini yasakladı!

  Son aylarda kripto paralara yönelik sıkı regülasyon kararları alan Birleşik Krallık’ta bu kez hedefte Bitcoin (BTC) ATM’leri yer aldı. Birleşik Krallık’ta, nakit ödemeler karşılığı Bitcoin alımı yapılabilen ATM’ler için kapatma kararı alındı.

  Kripto paralar ve kripto paralara ilişkin reklamlar konusunda ipleri sıkı tutmak isteyen ve bu tavrından taviz vermeyen Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), son dönemlerde bazı kripto para odaklı reklamları yasaklayarak gündeme gelmişti. FCA, otobüs ve metro duraklarında yer alan Floki Inu (FLOKI) reklamlarına uyguladığı yasak kararından sonra bu kez de Bitcoin (BTC) ATM’leri için bir kapatma kararı alarak kripto paralar konusundaki tavrını ortaya koydu. FCA’dan gelen açıklamalarda, bu ATM’lerin endişe yarattığı ifade edildi.

  Bitcoin ATM’leri Artık Yasadışı Hükmünde

  Birleşik Krallık’ta nakit ödemeler karşılığında Bitcoin alımı yapılabilen ATM’ler için FCA kapatma kararı aldı. Alınan kararla birlikte açıklama yapan FCA “Birleşik Krallık’ta çalışan kripto ATM makineleri konusunda endişeliyiz ve bu nedenle bu makinelerin kapatılmasını istedik” ifadelerini kullandı. The Telegraph haberine göre FCA, kripto para ATM sağlayıcısı şirketlere bir yazı göndererek, ATM operasyonlarının durdurulması kararını tebliğ etti. FCA’ya göre Bitcoin satış noktaları olarak işlem gören bu ATM’ler yasadışı hükmünde.

  Birleşik Krallık’ta Kaç ATM Var?

  Dünyanın her yerindeki Bitcoin ve kripto para ATM’lerini izleyen bir platform olarak hizmet veren Coin ATM Radar raporlarına göre Birleşik Krallık’ta, bu karara kadar 81 adet Bitcoin ATM’si yer alıyordu. Birleşik Krallık’ta bu ATM’lerin çoğu büyük süpermarketlerin içinde ya da yakın çevresinde bulunuyordu ve bu nedenle süpermarketlere de konuya ilişkin resmi bir yazı gönderildi. FCA, Birleşik Krallık’ta ATM işletmeciliği hizmeti veren 8 şirkete ve ATM bulunduran işletmelere, bu uygulamaları derhal durdurmaları talimatını verdi.

  ATM’ler Neden Kapatıldı?

  FCA ATM’ler konusunda endişeli olduklarını belirten açıklamasını yaptı. Ancak FCA’nın bu ATM’leri kapatmasının sebebinin ise; özellikle de küçük meblağlar ile yapılan işlemlerde “regülasyonların uygulanmıyor olması” ve “kara para aklama tehlikesinin olması” olduğu belirtildi. Hafta başında The Telegraph tarafından servis edilen bir haberde, kara para aklama iddiaları ile karşı karşıya kalan ve bu iddiaları reddeden bir ATM işletici şirketin yasal itirazı yer almıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle