Kripto Para

Kripto için İngiliz yasalarına yönelik talepler geliyor!

  Kripto ekosisteminin merkezi olmak isteyen ve bu doğrultuda kurulan Birleşik Krallık Hukuk Komisyonu kurulan İngiltere’de çalışmalar sürüyor. Komisyon, yayımladığı son raporda yasalarda genişleme talebi ile gündeme geldi.

  Birleşik Krallık’ta kripto para merkezi olmak için çalışmalar kurulan komisyonca sürüyor. Birleşik Krallık Hukuk Komisyonu, kripto sahipliğinin benimsenmesine odaklanan bir rapor yayımladı ve raporunda, yasaların genişletilmesi isteğini iletti.

  İngiltere ve Galler’de Danışmanlık Sağlamak İstiyor

  Yatırımcıların haklarını korumak adına kripto sahipliğinin benimsenmesi Birleşik Krallık Komisyonunun ilk önceliği oldu. Komisyon, raporunda İngiltere ve Galler’de kripto paralar için mülkiyet yasalarının tam olarak nasıl uygulanması gerektiğine yönelik danışmanlık teklifini içeren raporunu paylaştı.

  Dünyanın hızla dijitalleştiğine vurgu yapılırken komisyon, bu yeni dünyada kripto paraların tanınması ve korunmasına yönelik düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ticaret ve Medeni Hukuk Komiseri Sarah Green, “NFT’ler ve diğer kripto paralar gibi dijital varlıklar büyük hızla gelişti. Bu nedenle yasalarımızın, bu varlıkları da içine alacak şekilde uyarlanabilir olması hayati önem taşıyor.” ifadelerini kullanarak ülkenin önceliğinin ne olması gerektiğini açık bir dille ifade etti.

  Komisyon, Mevcut Kanunlarda Esneklik İstiyor

  Hukuk Komisyonu raporunda bazı kripto para birimlerinin yatırımcılar için mülkiyet olarak değerlendirdiğine vurgu yaptı. Bu talebin hafife alınmaması gerektiğini belirten komisyon, mülkiyet haklarının modern toplumlarda ve hukukta önem arz ettiğini hatırlattı.

  Komisyon, kripto varlıkların tanınması ve korunması gerektiğini düşünürken mülkiyet hakları üzerine de eğilmenin gerekliliğini savunuyor. Mevcut kanunlarda “reform” yapılmasını isteyen komisyon, dijital varlıkların geliştirilmesi ve benimsenmesi için mevcut yasalarda esneme talep ediyor.

  Kripto Merkezi Olma Hedefi Hatırlatıldı

  Hukuk Komisyonunun yayımladığı danışman raporunda kripto para birimlerinin gözetimi konusundaki ortaya çıkan ihtiyaçların netleştirilmesi zorunluluğu defalarca yinelendi. Kripto sektörüne yönelik yasaların dinamik, rekabeti özendiren ve esnek olması gerektiği ifade edilirken bu yasal düzenlemede Birleşik Krallık’ın hedefleri hatırlatıldı.

  İngiltere, geçtiğimiz günlerde kripto ekosisteminin merkezi olmak istediğini açıklamış ve komisyonu danışmanlık adına kurmuştu. Aynı komisyon yasal düzenlemelerde esneklik istediği ve hangi noktalara değinilmesi gerektiğini paylaştığı danışmanlık raporunun sonunda Birleşik Krallık’a hedefini hatırlattı ve 4 Kasım tarihine kadar raporla ilgili geri bildirimleri beklediklerini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle