BTC topluluğu ikiye bölündü: Enflasyona karşı koruyor mu?

  ABD Tüketici Fiyat Endeksi sonuçları açıklandı ve artan enflasyon sebebiyle tartışmalar da alevlendi. Kripto para topluluğunun gündeminde ise Bitcoin’in gerçekten enflasyona karşı koruma sağlayıp sağlamadığı konusu tartışılıyor…

  ABD Tüketici Fiyat Endeksi sonuçları, finans dünyasını endişelendirmeye başladı. Kripto para topluluğu Bitcoin’in enflasyona karşı gerçekten koruma sağlayıp sağlamadığı konusunda tartışmaları hızlandırdı. Toplulukta görüş ayrılığı sertleşirken BTC destekçileri adeta ikiye bölündü

  Tüketici Fiyat Endeksi, ABD’li tüketicilerin bazı ürün ve hizmetlerden oluşan sepete ödedikleri ortalama fiyatın değişikliğini ölçüyor. Haziran ayında ABD’de enflasyon verileri son 13 yılın en büyük artışını yaşamasıyla dikkat çekti. Enflasyon verileri, mart ayında yüzde 2.6 oranında artmaya başlarken nisanda yüzde 4.2 ve haziranda ise yüzde 5.4 olarak açıklandı. 

  BTC Enflasyona Karşı Başarısız İddiası

  Bu süreçte bazı finans uzmanları ve kripto para analistleri, Bitcoin’in enflasyona karşı korumada başarısız performans gösterdiğini ortaya attı. Nisan ayında 64 bin dolar fiyata kadar ulaştıktan sonra neredeyse yüzde 50 oranında değer kaybeden BTC fiyatındaki son performans yatırımcıları da ikiye böldü.

  Forex şirketi Oanda'nın kıdemli hisse senedi analisti Ed Moya, enflasyon artışının geçici olduğunu belirtirken, “Bitcoin, artık enflasyona karşı koruma sağlamıyor.”  dedi. Moya, haziran ayı enflasyon rakamlarının BTC fiyatında beklenen kırılmayı tetiklemesinin nedenini enflasyona karşı güçsüz oluşuna bağladı. 

  BTC Topluluğunda Enflasyon Tartışması

  Öte yandan Bitcoin topluluğunda diğer üyeler ise, Bitcoin’e önceden yaptıkları yatırımların ve elde ettikleri kazancın, geleceğe karşı enflasyonda şimdiden koruma sağladığını ifade etti. Bazı destekçiler, BTC’nin tarihsel bazda büyüme gösteremsinden yola çıkarak uzun vadede devasa bir performans ortaya koyduğunu hatırlattı. 

  Varlık yönetim şirketi Quantum Economics'in kurucusu Mati Greenspan, BTC ile enflasyon arasında bağlantı olmadığını şöyle ifade etti: “Bitcoin, zaman içinde şüphesiz müthiş bir performans gösterdi. Ne var ki değer artışının büyük çoğunluğu, dünya genelinde tüm riskli varlıkların değer kazandığı deflasyonist dönemlerde gerçekleşti. Şimdi ise enflasyon yükseliyor ve Bitcoin, tarihinde ilk kez beklenenin çok altında performans gösteriyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle