Kripto Para

Çin kripto yasaklarında gazı köklüyor!

  Mayıs 2021’de öncelikle kripto para madencilik sektörüne ve ardından Eylül 2021’de tüm kripto para işlemlerine yasak getiren Çin’de, 2022 yılı da yasaklamaların gölgesinde geçecek gibi görünüyor. Çin Merkez Bankası’nın son çevrimiçi toplantısında, 2022’de de kripto paralar üzerindeki yüksek baskı ve kontrol mekanizmasının devam etmesi kararı alındı.

  Çin, kripto para madenciliğinde dünyanın en yüksek hash rate’ine sahipken, 2021 yılının Mayıs ayında kripto para madenciliğine yönelik yasak getirdi. Çin’in madencilere yönelik başlattığı yasaklamalar daha sonra kripto para piyasaları adına kademe kademe daha kapsayıcı hale geldi ve Çin, Eylül 2021’de kripto para işlemlerini tümden yasakladı. Söz konusu yasaklar, özellikle Mayıs ayında kripto para piyasalarının yaklaşık %50 oranda değer kaybetmesine neden olmuştu. Çin Merkez Bankası’nın son çevrimiçi toplantısında alınan kararlar, kriptolardaki baskının 2022’de de devam edeceğini gösterdi.

  Çin, Kripto Yasakları İçin “Devam” Kararı Aldı

  Çin Merkez Bankası’nın çevrimiçi toplantısında, kripto paralara yönelik yasak politikasında devam etme kararı alındı. Her ne kadar Mayıs 2021’de yasaklama adımlarını net şekilde atmış olsa da Çin, 2018 yılından bu yana kademeli olarak kripto paraları ülkeden çıkarmaya başlamıştı. Ancak en büyük darbeler Mayıs ve Eylül aylarında gelmişti. Çin Merkez Bankası’nın düzenlediğini toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada “kripto para” ya da “Bitcoin” kelimeleri kullanılmadı ancak “sanal para” vurgusu yapıldı. Açıklamada bu tür varlıkların, spekülasyona neden olduğu ifade edildi.

  Çin’in Kararı Piyasayı Nasıl Etkiler?

  Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada 2022 yılında sanal para ticareti üzerindeki baskı ve yasakların devam edeceği bildirildi. Açıklamada “Sanal para ticareti spekülasyonları üzerindeki yüksek baskıyı sürdürmeye devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı. Çin’in kripto paralar üzerindeki yasaklama çalışmaları, geçtiğimiz yıl yaz dönemlerinde piyasaya sert düşüşlerle yansımıştı. Ancak piyasalar, bu yasakların negatif etkisinden çıkmaya başladığı için, Eylül ayında gelen yasaklamalar Mayıs’taki kadar etkili olmamıştı. Bu nedenle birçok isim, alınan bu kararın piyasaları çok fazla etkilemeyeceğini öne sürüyor.

  En Sıra Dışı Yorum Ünlü CEO’dan Geldi

  Çin’in 2022 yılı için aldığı karara ilişkin değerlendirmeler ve tahminler gündeme gelmeye devam ederken, en sıra dışı tahmin ise Barry Sibert’tan geldi. Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi olan Grayscale’in ana şirketi olan Digital Currency Group’un CEO’su Silbert, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Günün sözü: Çin, 2022 yılında Bitcoin yasaklarını kaldıracak” ifadelerine yer verdi. Ancak kripto para topluluğu, Silber’ın paylaşımını “gerçekçi” bulmadıklarını belirten yorumlarda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle