Kripto Para

BTC ile hisse senetleri arasındaki bağ gözler önüne serildi

  Kripto para sektörünün önde gelen veri analiz şirketlerinden Santiment, yeni raporu ile gündeme geldi. Şirket, Bitcoin ile geleneksel borsa arasındaki korelasyonun yüksek olduğuna dikkat çekti…

  Lider kripto para biriminin yeniden fiyat rekorları kırmak için yeni bir boğa rallisini başlattığı 1 Mart tarihi itibarıyla Santiment şirketinden yeni bir analiz raporu yayınlandı. Sosyal medya üzerinden de paylaşımlar yapan önde gelen veri analiz şirketi, Bitcoin ile hisse senetleri bağına dikkat çekti. Bu durum fiyat rekorundan gerileyen ve yeniden yükselmek için ralli başlatan BTC ile hisse senetlerinin benzerliğini ortaya koydu.

  Bitcoin ve hisse senetleri arasında meydana gelen korelasyonun pozitif yönde olduğuna dikkat çeken Santiment analistleri, bu açıklaması ile kripto para topluluğunda büyük ses getirdi. Kripto para basınında yer alan ifadelere göre Santiment ekibi Bitcoin’in yükseldiği aralık ayında negatif bir korelasyon oluştuğunu vurguladı.

  BTC ve Hisse Senetleri Korelasyonu

  Aralık ayında lider kripto para birimi 19 bin dolar seviyelerinden yükselmeye başlamış ve 2017 yılındaki zirvesini geride bırakarak rekor kırmıştı. Bitcoin fiyatı yeni yılın ilk günlerinde hızlı yükselişini sürdürdü ve 10 Ocak tarihinde 40 bin dolar ile yeni bir barajı aşmış oldu. Peş peşe gelen fiyat rekorları arkasından Bitcoin son zirvesi 58 bin dolar seviyesinde belirlendi.

  Bu rekor seviyesinin görülmesinin ardından Bitcoin fiyatında sert bir düzeltme yaşanmaya başlandı. Yaklaşık 1 haftadır süren BTC satışlarının ardından fiyatta yaklaşık 10 bin dolarlık bir düşüş olduğu görüldü. Popüler kripto para analisti Michael van de Poppe da Bitcoin piyasası hakkında önemli açıklamalarda bulunarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

  Borsalardan Bitcoin Çıkışı Yüksek Seviyede

  Ünlü analist, mevcut BTC düzeltmesine rağmen kullanıcıların ve finans kurumlarının Bitcoin’i dipten satın almaya başladığını kaydetti. Bunlar arasında MicroStrategy şirketinin son hamlesi de örnek gösterildi. Bir Glassnode grafiği paylaşan popüler analist, alım satım platformlarından Bitcoin çıkışının yüksek olduğunu vurguladı. Buna göre borsalardan BTC çıkışı hız kazanmaya devam ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle