Kripto Para

BTC toplayan Putin karşıtlarına soruşturma açıldı!

  Şimdilerde cezaevinde olan, Rusya’nın en büyük muhalif aktivistlerinden Aleksey Navalny’nin yardımcıları için de Rusya’da suç dosyaları hazırlandı. Rusya dışından yönetilen ve Putin karşıtı olan grup, bir süredir Bitcoin (BTC) ile bağış topluyordu.

  Kripto para sektörüne karşı mesafeli bir konumda bulunan Rusya’da, geçtiğimiz günlerde atılan bir adımla sektörün tamamen mercek altına alınacağı ortaya çıkmıştı. Başkent Moskova’daki Federal Finansal İzleme Hizmeti Rosfinmonitoring, alınan kararla yatırımcıları daha yakından takip etmeye başladı. Ülkenin en büyük bankacılık kuruluşu olan SberBank’ın yan kuruluşu, yatırımcıların kimlik bilgilerini izleyerek Rus yetkililer için bir takip sistemi oluşturmakla görevlendirildi.

  Aleksey Navalyn Destekçilerine Soruşturma Açıldı

  Rusya’da atılan bu adımda, yasadışı faaliyetleri tespit etmek ve kripto para işlemlerinin şeffaf bir görünüme kavuşturulması amaçlanıyor. Kripto para sektörüne yeni yaptırımlar getirerek gündeme gelen Rusya’da bu kez de Bitcoin (BTC) bağışı ile bağlantılı bir suç dosyası gündeme geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e muhalif olan Aleksey Navalny adına bağışlarla fon toplayan kişiler hakkında soruşturma başlatıldı. Reuters haberine göre Devlet Emniyet Teşkilatı, söz konusu soruşturmayı resmen açıkladı.

  Rusya’da Yetkililer Cüzdan Sahiplerini Tespit Edememişti

  Soruşturmada Devlet Emniyet Teşkilatı’nın soruşturma başlattığı birkaç kişi arasında başta Leonid Volkov ve Ivan Zhdanov isimleri yer alıyor. Cezaevinde bulunan Navalny’nin Putin karşıtı destekçileri, yıllarca web siteleri üzerinden bazı aracı platformlar ile BTC bağışı ile yüklü fonlar toplamayı başardı. Rusya’da yetkililer, uzun süredir takip ettikleri bu muhalif örgütün topladığı fonların adreslerinin kimlere ait olduğunu ise uzun bir süre çözememişti.

  Mahkeme Kararı Yürürlüğe Girdi, Destekçilere Soruşturma Açıldı

  Navalyn’nin destekçileri  bu yöntemle uzun süre Bitcoin ile bağışlar topladı. Haziran 2021’de Rusya’da mahkeme, Navalyn ve destekçi grubu “aşırıcı hareket” olarak tanımlamıştı. Ardından mahkeme, bu kişilere bağış yapılmasına yasak getiren bir karar vermişti. Mahkemenin aldığı karar, geçtiğimiz hafta resmi olarak yürürlüğe girdi.

  Aleksey Navalyn’in şartlı tahliyesi, devlet tarafından iptal edilmişti ve Navalyn’e 3,5 yıllık hapis cezası verilmişti. Rusya dışında oldukları bilinen ve Youtube üzerinden Kremlin karşıtı yayınlar yapmaya devam eden Volkov ve Zhdanov isimlerine de soruşturma açıldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle