Kripto Para

Vladimir Putin kriptolara zeytin dalı uzattı!

  Kripto para piyasalarının inanılmaz şekilde yaygınlaşması ile birlikte bu alana karşı nasıl bir tavır ortaya koyacağı merakla beklenen Rusya’da, kriptolara karşı olumsuz tavrın izlerinin silinmeye başladığı görülüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bitcoin’in (BTC) değeri olduğuna inandığını açıklayarak bu tavır değişikliğinin sinyallerini gösterdi.

  Kripto para piyasaları özellikle 2021 yılında inanılmaz ölçülerde büyümeler elde etti. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öngörülemez değer artışları yaşamasıyla birlikte büyüyen sektör, daha sonra ülkelerin de radarına girdi. Büyüyen kripto para endüstrisi karşısında ülkeler tavırlarını netleştirmeye çalışırken, bu konuda olumsuz kararlarla ön plana çıkan Rusya’da bu olumsuz tavrın artık değişmeye başladığı görülüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bitcoin’in değerinin olduğuna inandığını açıklaması da bunun en net göstergelerinden biri olarak kabul gördü.

  Putin, Kripto Paraların Kullanım Alanlarını Değerlendirdi

  Vladimir Putin, Rusya Enerji Haftası kapsamında CNBC’den Hedley Gamble’a çeşitli açıklamalarda bulundu. Birçok konuya değinen Putin, söz konusu açıklamalarında ayrıca kripto paralara da değindi. Gamble, Putin’e “Bitcoin’in gibi kripto para birimlerini petrol ve gaz ticaretinde kullanılıp kullanılmayacağını” sorması üzerine Vladimir Putin “Prensipte yapılabilir fakat bunun için çok erken” yanıtını verdi. Putin ayrıca, kripto paraların “bir yerden bir yere para transferlerinde kullanabileceklerini” de ifade etti.

  Vladimir Putin’in Açıklamaları

  Vladimir Putin’in açıklamalarına göre kripto paralar birer birikim aracı olarak kullanılabilir ve Putin, bu konuya ilişkin neler yaşanabileceğini zamanın göstereceğini düşünüyor. Kriptoların bir değeri olduğuna inandığını da ifade eden Putin, söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto para birimi henüz hiçbir şey tarafından desteklenmiyor. Bir ödeme aracı olarak var olabilir ancak kripto para birimi ile petrol ticareti hakkında bir şey söylemek için henüz çok erken.”

  Kripto Paraların Tükettiği Enerji

  Kripto paralar hakkında nispeten olumlu açıklamalarda bulunan Putin’in bu yöndeki açıklamaları, kripto para piyasaları tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Zira Rusya, kripto paralar konusunda nispeten olumsuz bir çizgide bir imaj ortaya koyuyor. Kriptolar hakkında olumlu sayılabilecek açıklamalarda bulunan Putin, ayrıca kripto para birimlerinin tükettiği enerjinin, kullanımlarına potansiyel bir engel oluşturduğunu da vurguladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle