Kripto Para

İngiltere’de Bitcoin reklamına yasak

  İngiltere’de Bitcoin yatırımlarına teşvik eden reklam, İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yasaklandı. Ülkede Bitcoin ticaretine yönelik hizmet veren Coinfloor şirketinin yayınladığı reklam, şirketin itirazlarına rağmen yasaklandı. 

  İngiltere merkezli Bitcoin ticareti gerçekleştiren Coinfloor isimli şirket, Angela Ilievski isimli müşterisi ile Bitocin yatırımlarına yönelik bir reklam yayınladı. Reklamda Angela Ilievski, Bitcoin yatırımı deneyimlerini anlatıyor. Müşteri reklamda eski dönemlerde parayı bankada tutmanın getiri sağladığını ancak artık getirilerin çok düşük olduğunu açıklıyor. Angela Ilievski emeklilik birikimini bankaya yatırmayı değil, Bitcoin’e yatırmayı tercih ettiğini belirtiyor. Bitcoin yatırımının yüksek getiri sunduğunu açıklayan müşteri aynı zamanda Coinfloor şirketinin yatırım için verdiği hizmetleri de anlatıyor.

  Bitcoin yatırımını teşvik etmeye yönelik çekilen reklamda kripto para yatırımının risklerinden bahsedilmemesi ise şirket için sorun yarattı. İngiltere Reklam Standartları Kurumu tarafından reklamda Bitcoin yatırımının risklerine yer verilmemesi bir sorun olarak belirlendi. Yatırımcılarım riskleri göz önüne almadan Bitcoin yatırımı yapmasına neden olabileceği gerekçesi ile reklam yasaklandı. Reklamın yasaklanması üzerinde izleyicilerden gelen şikayetlerin etkili olduğu belirtildi.

  Reklam şikayetler üzerine incelemeye alındı

  İngiltere Reklam Standartları Kurumu’nun reklamı incelemeye alma nedeninin izleyicilerden gelen şikayetler olduğu biliniyor. İzleyiciler reklamı Bitcoin yatırımının güvenli olarak lanse edilmesi ve hiçbir riskten bahsedilmemesi nedeni ile şikayet etti. Reklamda Bitcoin riskleri küçük en alt köşede okunamayacak boyutta gösteriliyor. Bu durumun üzerine ASA, reklama yasak getirdi.

  Coinfloor şirketi reklamla ilgili savunmasına rağmen yasağa engel olamadı

  Bitcoin reklamına getirilen yasak üzerine Coinfloor şirketi itirazda bulundu. Şikayetlere itiraz eden şirket reklamdaki söz konusu açıklamaların müşterinin kendi fikirleri olduğunu, şirketin fikirlerini yansıtmadığını açıkladı. Coinfloor şirketi aynı zamanda reklamda küçük şekilde de olsa Bitcoin’in risklerine yer verildiğini iddia etti.

  İngiltere Reklam Standartları Kurumu şirket tarafından yapılan itiraz ve savunmaya rağmen reklamı yasakladı. ASA reklamın sorumsuzca Bitcoin yatırımına teşvik ettiği konusunda ısrarcı tavrını sürdürdü. Bununla beraber Bitcoin’in risklerine en alt kısımda küçük şekilde yer verilmesinin de yetersiz olduğu belirtildi. Coinfloor şirketi Bitcoin reklamları için ASA ile anlaşma sağlamak için çalışacaklarını açıkladı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle