Kripto Para

SEC’nin hedefinde şimdi de Coinbase var! Dava mı geliyor?

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase’in ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un açıklamalarına göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), borsanın 3 ay önce tanıttığı “Lend” ürünü için celp gönderdi. Gelen açıklamalara göre SEC, Coinbase için de bir yasal süreç başlatma hazırlığında.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple’a yönelik açtığı davayla dikkatleri çekmişti. Söz konusu dava hala sonuçlanmadı ve süreç devam ediyor. Elde edilen son bilgilere göre SEC, şimdi de ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase borsasına karşı yasal bir süreç başlatma hazırlığında. Borsanın ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un açıklamalarına göre SEC, borsaya “Lend” ürünü için bir mahkeme celbi gönderdi. Lend, borsa müşterilerinin mevduatlardan çift haneli gelir kazanmalarını sağlıyor.

  Coinbase Borsasının Yaptığı Açıklama

  14 Nisan tarihinde teknoloji şirketlerinin halka arz olduğu Nasdaq borsasında listelenen Coinbase borsası tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Planlanan Coinbase Lend ürünümüz için SEC ile aylarca bağlantı kurmaya çalıştıktan sonra, yakın zamanda bize karşı yasal işlem başlatmayı planladığına ilişkin bir bildirim aldık. Her ne kadar SEC bunu uygulamasa bile iletişimin, iyi düzenlemeleri getireceğini umut ediyoruz.”

  Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Açıklamaları

  Coinbase CEO’su Brian Armstrong da borsanın yaptığı açıklamalara benzer bir açıklamada bulundu. Armstrong, SEC’nin Lend ürününü bir menkul kıymet olarak değerlendirdiğini ancak bunun nedenini açıklamadığını ifade etti. Armstrong, kendisinin de bu konuyla ilgili olarak SEC ile iletişim kurmaya çalıştığını ancak SEC’nin, bu gibi mevcut yasalara nasıl uyum sağlanacağı konusunda rehberlik yapmadığını ifade etti. Brian Armstrong’un konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Bize bunun neden bir menkul kıymet olduğunu düşündüklerini açıklamayı reddediyorlar ve bunun yerine bir sürü kayıt için bize celp gönderiyorlar (biz buna uyumluyuz), çalışanlarımızdan tanıklık talep ediyorlar (buna da uyumluyuz) ve ardından ürünü geliştirmeye devam edersek bize dava açacaklarını söylüyorlar.”

  SEC’nin, Coinbase’in ve Coinbase CEO’sunun açıklamalarına göre borsaya ve borsanın Lend ürününe karşı takındığı tavır, Ripple’ın XRP’si için uyguladığı politikaya benzetildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle