Kripto Para

ETH kurucusundan borsalara açık oylama talebi 

  Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, kişisel blog sitesi üzerinden dikkat çeken bir yazı paylaştı. Kanadalı yazılımcı, merkezi kripto para borsalarının gelecekte daha sağlam bir şekilde hizmet verebilmesi için bir dizi öneride bulundu…

  Kripto para dünyasının tanınmış isimlerinden Vitalik Buterin, son dönemde gündemden düşmeyen kripto para borsalarına değindi. Özellikle dev borsa FTX’in çöküşünden sonra merkezi borsalar sık sık eleştirilmiş ve kullanıcı güvenini kaybetmişti. Bu süreçte kripto para borsalarının geleceğine yönelik bazı tavsiyelerde bulunan Vitalik Buterin, blog sitesinden fikirlerini paylaştı. 

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum mucidi Vitalik Buterin, FTX çöküşüne ayrı bir parantez açtı. Dev merkezi borsanın iflas etmesi ile birlikte yatırımcıların güvenini ciddi anlamda sarstığını söyledi. Kanadalı programcı, merkezi borsaların “merkeziyetsiz borsalara (DEX) benzetilmesi” konusunda fikrini açıkladı. Buterin, bu benzetme gerçekleştiğinde kripto sektörünün daha güvenilebilir hale geleceğine inanıyor. 

  Merkeziyetsiz Borsa Örneği 

  Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, blog yazısında merkezi borsaların geleceği hakkında şunları söyledi: “Merkezi borsalar, ellerindeki kripto varlıkların miktarını kullanıcılara anlık olarak sunabilmeli. Bunun için borsa yetkililerinin veri girişinin yerine kriptografik araçlar kullanılabilir.” ETH mucidi ayrıca borsaların kullanıcı kaynaklarını ve fonlarını kullanabilmesi için açık oylama sistemine geçmesi gerektiğini söyledi. Buterin bu sayede borsa kullanıcılarına ait varlıklarının, borsa tarafından farklı şekilde kullanılabileceğini düşünüyor. 

  Bilindiği üzere FTX borsasının kullanıcı fonlarını kardeş şirketi Alameda Research’te kullandığı iddia edilmişti. Binance ile FTX arasındaki atışmanın ardından kullanıcılar FTX borsalarındaki varlıklarını çekmek istediğinde büyük bir likidite krizi çıktı. İflas başvurusunda bulunan borsa, para çekme işlemlerini dondurduğu için FTX kullanıcıları borsada mahsur kalan paralarını geri alamadı. 

  Coinbase CEO’sundan Destek Geldi 

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Armstrong da Buterin’in blog gönderisine destek verdi. Kişisel Twitter hesabından paylaşım yapan Armstrong, ETH kurucusunun fikirlerine katıldığını söyledi: ““Vitalik Buterin’e yaptığı değerli araştırma ve fikirleri için teşekkür ediyorum. On-chain muhasebesi, kripto ekonomisinin gelecekte önemli bir kısmını oluşturacak.” Kripto para borsaları ve piyasa üzerindeki regülasyon çalışmaları sürüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle