Kripto Para

Çin’in kripto para baskısı nereye varacak?

  Ballet CEO’su Bobby Lee, kısa bir süre önce kripto para piyasalarına aldığı kararlar ile damgasını vuran Çin’in bu yöndeki kararlarını masaya yatırdı. Lee, bir süredir devam eden Çin baskısının, kripto paralar üzerinde ne gibi etkileri olabileceğine yönelik fikirlerini dile getirdi.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’den sonra büyük bir ayaklanma ile çok ciddi değer artışlarına sahne oldu. Bu söz konusu değer artışları Mayıs ayı ortalarına kadar inişli çıkışlı grafikler ile devam etti. Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimleri çok ciddi değer artışları ile karşılaştı. Ancak Mayıs ayı ortalarında, daha önce de kripto paralara karşı sert tavırlar sergilemiş olan Çin’in baskıcı kararları gündeme gelmeye başladı. Arkasından Çin bu baskıları peş peşe artırdı, bu durum piyasada çok ciddi değer kayıplarını tetikledi.

  Çin’in Baskıcı Kararları Devam Ediyor

  Çin, başta BTC madenciliğine karşı yasaklama kararları almaya başlayarak dikkatleri çekti. Ardından genel anlamda kripto paralara karşı çok sert tavrılar sergilemeye başladı. Kripto para madenciliğinin en yoğun olduğu bölge olan Çin’den gelen bu haberler, piyasaların tepetaklak olmasına neden oldu. Sert kararlar almaya devam eden Çin, bu kararları “yatırımcıları riskli yatırımlardan uzak tutmak” için aldığını vurguluyor. Bu nedenle de ülkede kripto para odaklı şirketler üzerindeki düzenleyici baskısı gün geçtikçe artıyor.

  Bobby Lee’nin Açıklamaları

  Bitcoin maksimalisti ve aynı zamanda Ballet CEO’su olan Bobby Lee de kusa süre önce Çin’in sergilediği baskıcı tavırların etkilerini masaya yatırdı. Lee, Çin’in merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda olumlu tavır sergilemesine rağmen, kripto paralara karşı tavır sergilemeye devam ettiğini ifade etti. Lee, paylaşımlarında kendisi BTCChina’yı yönetirken Çin hükümeti ile yaşadığı çatışmaları da dile getirdi.

  Konuya ilişkin olarak Lee “Çin, CBDC’nin küreselleşmesi konusunda hedefe ulaşmak için düzenlemeler yapmak istiyor. Korkarım 4-5 yıl içinde Çin’in bunu (kripto paraları) tamamen yasaklayabileceğinden korkuyorum” sözlerini dile getirdi. Lee, bu konuya yönelik yorumlarını ise şu sözlerle dile getirdi:

  “Bitcoin, dijital yuan ile doğrudan rekabet halinde değil. Kripto para sektörünün Çin’in geri çekilmesinden dolayı zarar göreceğini düşünmüyorum.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle