Kripto Para

Kriptolarda tarihi hafta! Fed kararı ve MiCA oylaması nasıl yansır?

  Kripto para piyasaları, 2022 yılının en önemli haftalarından birine giriş yaptı. Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı ve beraberinde AB Parlamentosu’nun “MiCA” olarak da bilinen Dijital Varlıklarda Piyasalar Düzenlemesi oylaması takip edilecek. Kritik gelişmelerin kripto para piyasalarına da yansıması bekleniyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son dönemlerde çift yönlü sert fiyat hareketleri ortaya koydu ve Bitcoin fiyatındaki bu dalgalanma, piyasa geneline de yansımaya devam ediyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve savaşın küresel piyasalara etkisi kripto varlıklar üzerinde etkili olmaya devam ederken, kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren en kritik haftalardan biri de geldi. Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) atacağı faiz adımı ve AB Parlamentosu’nun “MiCA” olarak da bilinen Dijital Varlıklarda Piyasalar Düzenlemesi oylaması takip edilecek.

  Fed Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak?

  Bitcoin’in Kasım ayında gördüğü 69 bin dolarlık ATH seviyesinden başlattığı düşüşün arkasındaki en büyük nedenlerden birinin, Fed’in faiz artırım sinyallerini vermiş olması olarak değerlendirilmişti. ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 15 Mart Salı günü başlayacak ve 16 Mart Çarşamba günü TSİ 21.30 sularında Fed Başkanı Jerome Powell, FOMC toplantısında alınan faiz kararını açıklayacak. Basın toplantısında soruları yanıtlayacak olan Powell’ın açıklamalarının, kripto para piyasalarına doğrudan ve hızlı şekilde yansıması bekleniyor.

  Fed Faiz Artıracak Mı?

  Sektör yorumcuları ve uzmanlar, Fed’in Mart ayında 25 baz puanlık faiz artışına gideceğini öngörüyor. Ayrıca uzmanlar Fed’in 2022 yılında en az 2 kez daha faiz artırabileceğini ifade ediyor. Ayrıca Mart ayı FOMC toplantısı sonrasında Powell’ın, Fed’in parasal sıkılaştırma politikası hakkında yol haritasını da daha detaylı şekilde açıklaması bekleniyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın, bu yöndeki adımların ertelenmesine neden olabileceği konuşuluyordu. Powell’ın bu konudaki açıklamaları bu yüzden küresel piyasalarda heyecanla bekleniyor.

  Avrupa’da Gözler MiCA Oylamasında

  Bir diğer yandan 14 Mart Pazartesi günü, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu’nda Bitcoin’i çok yakından ilgilendiren bir oylama yapılacak. MiCA olarak da bilinen Dijital Varlıklarda Piyasalar Düzenlemesi kapsamında, “Proof of Work” (PoW – İş Kanıtı) mekanizması ile çalışan kripto paraların yasaklanmasını öneren bir madde de yer alıyor. Şubat ayında yapılması planlanan ve ertelenen MiCA oylamasında PoW mekanizmasına sahip kripto paraların yasaklanması önerisi bulunuyor olsa da tasarıdaki belirsizlikler de sürüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle