Kripto Para

Bitcoin madencilik şirketlerinin hisseleri yükselişte

  Fundstrat şirketinin dijital varlık stratejisi başkan yardımcısı Leeor Shimron, halka açık Bitcoin madenciliği firmalarının piyasa değerleri üzerine analizini paylaştı. CNBC’de bir programa katılan ünlü isim Bitcoin madencilik şirketlerinin hisselerindeki yükselişe dikkat çekti. Shimron hisselerdeki devasa yükseliş ile Bitcoin fiyatları arasında doğrudan ilişki olduğunu düşünüyor.

  Leeor Shimron katıldığı yayında halka açık en büyük dört madencilik şirketi olan Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain, Hive Blockchain ve Hut 8’in performansları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu şirketlerin hisselerinde son bir yıl içinde yaşanan yükselişi değerlendiren Shimron, toplam piyasa değerlerinin 1 milyon doları aştığını belirtti.

  Ünlü isim açıklamalarında bu hisselerin değerlenmesinin nedenleri ile ilgili analizlerini de paylaştı. Hisselerin değerlenmesi ile Bitcoin talebi arasında bir korelasyon olduğunu açıklayan Leeor Shimron aynı zamanda kurumsal yatırımcılar için ABD’de ETF seçeneğinin olmamasını da konu ile ilişkili olarak ele aldı.

  Bitcoin fiyat hareketleri hisseleri doğrudan etkiliyor

  Leeor Shimron açıklamalarında son bir yıl içinde Bitcoin fiyatlarındaki yükseliş ile şirketlerin hisselerindeki yükseliş arasındaki ilişkiyi sayısal verilere dayandırarak açıkladı. Son bir yıl içinde madencilik şirketlerinin hisselerinin yüzde 5 bin oranında yükseliş gösterdiğini kaydeden Shimron aynı dönemde Bitcoin fiyatının da yüzde 900 oranında yükseliş gösterdiğini belirtti. Bu veriler ise Bitcoin fiyatları ile madencilik hisseleri arasındaki yüksek kolerasyonu gösteriyor.

  Araştırmacı elde ettiği veriler arasında yaptığı oranlamayı da açıkladı. Bitcoin fiyatındaki yüzde 1 oranındaki hareketliliğin, madencilik şirketi hisselerine yüzde 2.5 olarak yansıdığını belirten Shimron, bu hareketliliğin hem aşağı hem de yukarı yönlü değişimlerde geçerli olduğunu belirtti. Yani Bitcoin fiyatındaki yüzde 1’lik düşüş, madencilik şirketlerinin hisselerinde de yüzde 2’den fazla düşüş yaratıyor.

  ABD’de alternatiflerin olmaması hisselerin yükselmesinde önemli bir etken

  Leeor Shimron’un dikkat çektiği diğer nokta ise hisselerin neden bu kadar yatırım çektiği oldu. Ünlü araştırmacı ABD’de Bitcoin ETF’si gibi seçenekler olmamasından kaynaklı yatırımcıların madencilik şirketi hisselerine yöneldiğini iddia ediyor. Bitcoin’e yoğun yönelme olduğunu açıklayan Shimron, şuan için ABD’de en iyi alternatifin madencilik şirketi hisseleri olması nedeni ile aşırı dalgalanma yaşandığını belirtti.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle