Kripto Para

BTC madencileri bugünlerde paraya para demiyor

  Lider kripto para birimi Bitcoin madencilerine sevindirici haber geldi. Veri analiz firması Glassnode raporuna göre BTC madencilik geliri, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı…

  Bitcoin madenciliği yapmak, son dönemde her zamankinden çok daha kazançlı bir hal aldı. Kripto para sektöründeki verileri analiz eden Glassnode şirketinden yapılan açıklama Bitcoin madencilerinin yüzünü güldürdü. Yayınlanan son rapora göre Bitcoin madenciliğinden elde edilen kar, daha önce hiç görülmemiş bir değere yükseldi.

  Blockchain verileri ve analitik sağlayıcısı Glassnode’un Bitcoin madenciliği ile ilgili paylaştığı rapor, kripto para topluluğunun gündemine oturdu. Bitcoin madenciliğinde elde edilen kazanç, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 52.3 milyon dolara ulaştı. Şirketin uzmanlarına göre bu durum Bitcoin piyasası açısından oldukça olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. 

  Bitcoin Madencilik Kazançları Rekor Kırıyor

  Glassnode kripto para uzmanlarına göre Bitcoin madencilerinin elde ettiği bu gelirin yükselmesi, Bitcoin’in devamlı güvencesi açısından sağlıklı bir görünüm çiziyor. Bitcoin madencileri, teknik açıdan güçlü bilgisayarlar ve özel madencilik cihazları kullanarak Bitcoin üretimine katkı sağlıyor. 

  Bitcoin blok zincirinde bulunan işlemleri doğrulayan bilgisayarlar aracılığıyla kriptografik problemler çözüme kavuşturuldukta Bitcoin üretimi gerçekleşmiş oluyor. Öte yandan Bitcoin madenciliğinde kullanılan bilgisayarlar çok yüksek performans ile çalıştığı için cihazın parçaları bir süre sonra kullanılamaz hale gelebiliyor. Bu sebeple Bitcoin madencilik işlemleri zorlaştıkça daha kompleks ve yüksek performanslı cihazlara ihtiyaç duyuluyor.

  Bitcoin Madenciliğinde Enerji Tüketimi Tartışmaları

  Gelişmiş ve yüksek performanslı cihazlar ile yapılan Bitcoin madenciliği, bu cihazların yüksek enerji sarfiyatı sebebiyle de zaman zaman tartışma konusu haline geliyor. BTC madenciliği için kullanılan cihazların yüksek performanslı çalışabilmesi için tükettikleri enerji seviyesi de rekor düzeylere çıkabiliyor.

  Son olarak Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan Bitcoin madenciliği ve elektrik tüketimi araştırması, kripto para topluluğunda büyük tartışmalara yol açmıştı. Yayınlanan rapor sonucuna göre Bitcoin madencileri yılda ortalama 128.77 terawatt saat enerji tüketebiliyor. Bu enerji seviyesi Türkiye gibi sanayi ülkelerinin ortalama yıllık elektrik tüketimine yakın bir seviyede konumlanıyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle