Kripto Para

BTC madencileri artık satmıyor, biriktiriyor

  Kripto para piyasalarında, Bitcoin (BTC) madencilerinin cüzdanlarını tasfiye etmesi artık alışıldık bir durum haline geldi. Ancak son 6 gündür durum tam tersine işliyor ve BTC madencilerinin satış işlemlerini yavaş yavaş askıya alındığı görülüyor.

  BTC madencilerinin satış işlemlerini askıya almadan önce, Mart ayında daha önce hiç olmadığı kadar para kazandıkları ortaya çıktı.

  Kripto para piyasalarında dönemsel olarak güçlü boğa koşuları görülüyor ve bunların neredeyse tamamında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), piyasaların öncüsü olarak piyasaları yönlendiriyor. Aralık 2020 döneminde 20 bin dolar barajının aşılması ile birlikte başlayan Bitcoin boğa koşusunun, 2021 yılının ilk çeyreği sona ermiş olmasına rağmen devam ettiği görülüyor. Ancak bunun yanı sıra BTC madencilerinin, bu boğa koşusuna önceden hazırlıklı oldukları da ortaya çıktı. Hazırlık BTC madencilerinin, kazançlarını yaklaşık olarak beş kat artırdıkları öğrenildi.

  Norveç merkezli analiz firması olan Arcane Research verilerine göre BTC madencileri Eylül 2020 döneminde aylık bazda toplamda 329 milyon dolar kazanç elde etti. Şirket verilerine göre BTC madencileri Mart 2021 döneminde ise aylık bazda 1,5 milyar dolar kazanç elde etmeyi başardı.

  BTC Madencileri Eylül 2020’de Geleceği Gördü

  Arcane Research şirketi, yayınladığı analiz raporunda, BTC madencilerinin söz konusu boğa sezonuna önceden hazırlıklı olduğunu ve bunun için önceden beri kurulu bir sistem olduğunu ifade etti. Şirket, bu kurulu sistem sayesinde henüz Eylül 2020 döneminde geleceği doğru tahmin eden BTC madencilerine bu kazançların bir ödül olduğunu ifade etti.

  Glassnode verileri, madencilerin cüzdanlarında son 1 ayda yaşanan işlemleri baz alarak bakiyelerdeki değişimleri ölçüyor. Lex Moskovski tarafından paylaşılan verilere göre söz konusu madenci cüzdanlarında bekletilen BTC miktarı son 6 günde de azalmak yerine, tam tersi şekilde art arda her gün artış gösterdi.

  BTC Madencileri Neden Birikim Yapıyor Olabilir?

  Madencilerin, piyasalarda Bitcoin adına bir satış baskısı oluşturduğu biliniyordu. Ancak BTC madencileri 2021 yılbaşından bu yana hiç bu kadar uzun soluklu şekilde Bitcoin biriktirmemişti. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, söz konusu verilerden yola çıkarak, madencilerin madencilik ekipmanları almak için bu yola başvurduğunu, bunu da artık nakit para ile yapabildiklerini dile getirdi ve durumu “Uzun vade, bullish” sözleri ile yorumladı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle