Kripto Para

Bitcoin eskisi kadar oynak değil

  Yeni işlem haftasında 62.000 dolara kadar ulaşan Bitcoin ardından yaşadığı beklenmedik ve yüksek kayıplar ile yatırımcısını korkuttu. Yaşanılan endişe üzerine yürekleri ferahlatan açıklama CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju tarafından yapıldı. Bitcoin fiyat esnekliğinin eskisi kadar yüksek olmadığını belirten Young Ju, korkulacak bir şey olmadığını ifade etti.

  Kripto para ve özellikle Bitcoin üzerinde görülen hareketlilik endişelere neden oldu. Geçtiğimiz haftalarda 60.000 dolar seviyesine ulaşarak rekora imza atan Bitcoin, rekoruna bir yenisi daha ekledi. Bitcoin fiyatlarında 62.000 dolar zirvesinin ardından kademeli olarak ciddi oranlarda düşüş yaşandığı görüldü. İlk olarak 58.000 dolar seviyesine gerileyen Bitcoin, hemen ardından 53.000 dolar seviyesini gördü.  Fiyatlardaki oynaklığı korkulacak bir şey yok diyerek yorumlayan ünlü CEO Young Ju, fiyat volatilitesinin her yıl biraz daha düştüğünü ve görülen hareketliliğin 2017 yılına oranla çok düşük düzeyde kaldığını ifade etti. 

  Gösterdiği fiyat esnekliği ile Bitcoin fiyatının yılın en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çeken Young Ju ve ekibi, volatilitesi her yıl biraz daha kaybeden Bitcoin’in değer saklama aracı olarak değerleneceğini vurguladı. Kurumsal yatırımlar doğrultusunda Bitcoin’e yapılan yatırımlar hız kazanırken yükselme beklentilerinin de etkisi ile Bitcoin piyasasında hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar tarafından satışlar rafa kaldırıldı.

  Kurumsal Yatırımcılar Volatilite Üzerinde Etkili Oldu

  2020 yılının ekonomik durumu içinde hareketli bir dönem geçiren Bitcoin fiyatlarında esnekliğin düşmesi değer saklama aracı olarak değerlenmesini sağladı. Young Ju Bitcoin volatilitesindeki bu değişikliğin nedeni olarak kurumsal yatırımcıların piyasaya girişini gösteriyor. 

  MicroStrategy şirketi ile başlayan kripto para piyasalarındaki kurumsal alımları Mike Novogratz, Elon Musk, Anthony Scaramucci gibi bilinen öncü isimler devam ettirdi. Önemli miktarlarda Bitcoin yatırımı gerçekleştiren şirketler, Bitcoin fiyatları üzerinde volatiliteyi düşürürken, bireysel yatırımcılar için de daha güvenli bir ortam oluşturdu

  Değer Saklama Aracı Olarak Değerlenecek

  CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju Bitcoin üzerinde görülen kademeli düşüler üzerine fiyat esnekliğinin yıldan yıla azaldığını ve yatırımcılar için tehdit oluşturacak bir durumun oluşmadığını belirtti. Kurumsal yatırımlar ile değer saklama aracı olarak değerlenmesi beklenen Bitcoin’in yılsonuna kadar 200.000 dolar seviyesine ulaşılabileceği açıklandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle