JP Morgan analistlerinden Bitcoin ve Tesla yorumu

  JP Morgan analistleri, Bitcoin'in oynak yapısından ötürü, şirketlerin şuan Tesla gibi bir yatırım gerçekleştirmeyeceğini düşünüyor. 

  JP Morgan analistleri, Tesla'nın 1.5 milyar dolarlık satın alımının ardından, BTC'de yaşanabilecek oynaklıktan ötürü, daha fazla şirketin şimdilik yatırım yapmayacağını ön görüyor. 

  JP Morgan stratejistleri, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımının, diğer şirketleri takip edemeyeceği kadar riskli bir yatırım olduğunu savundu. BTC'nin oynak yapısından ötürü, varlığın tekrar değer kaybetmesine karşın, şimdilik bir yatırım yapılmayacağı düşünülüyor.

  Şirketler, Tesla'yı Takip Etmeyebilirler

  Elon Musk'ın Tesla'sı, hafta başında 1.5 milyar dolarlık bir BTC yatırımı yaptıklarını duyurmuş ve büyük bir sükse yaratmışlardı. Kripto para topluluğu içerisinde, bu hareketi birçok şirketin takip edebileceği ifade edilmişti. 

  Konuyla ilgili birçok spekülasyon meydana geldi. Topluluk içerisinde bir sonraki yatırım yapacak olan şirketin Apple olabileceği ifade edilirken, Max Keiser ise Oracle'ın yatırım yapabileceğini düşünüyor.

  Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan JP Morgan'ın analistleri ise konuya çok daha farklı bir biçimde yaklaştılar. Onlara göre beklenenin aksine, şimdilik büyük bir yatırım gerçekleşmeyebilir. Şu sıralar BTC'nin değerinin çok yükseldiği ve yüksek oynaklık ihtimali sebebiyle, Bitcoin yatırımının çok riskli olduğu savunuldu.

  "Kurumsal firmaların Tesla'yı takip etmesinin önündeki en büyük engel, Bitcoin'in oynak bir yapı içerisinde yer alması. Bitcoin'de yaşanan %1'lik bir düşüşün bile, şirketler için son derece olumsuz sonuçları olabiliyor."

  Analistler, BTC'nin yıllık volatilitesinin %80 oranında olduğunu ifade ederek, yatırım yapmanın son derece riskli olduğu görüşünü paylaştılar. 

  Michael Saylor Farklı Düşünüyor

  MicroStrategy'nin CEO'su Michael Saylor ise, bu görüşe katılmadığını ifade etti. 

  Saylor'ın şirketi BTC yatırımı gerçekleştirdiğinden beri, Saylor bu konuda oldukça aktif bir konumda yer alıyor. Saylor ve şirketi, BTC eğitimi için çeşitli paneller dahi düzenlemeye başladılar. 

  Şirketin düzenlediği bu panellere, 7 bin civarı firmanın katıldığının da altını çizmek gerekiyor. Saylor panele katılan şirketlerin büyük bir kısmının kripto para yatırımı yapacağını düşündüğü belirtti. 

  Saylor, pandemi sürecinin, finans dünyasını tamamen değiştirdiğini savundu. Küresel güçlerin para bastığını ve nakit rezervini %15 oranında arttırdığını belirten Saylor, bunun büyük sıkıntılara neden olduğunu ifade etti. 

  Saylor'a göre bu para girişlerinin ardından, alım gücü önemli bir şekilde azaldı. Bu nedenle yatırımları Bitcoin'e çevirmek çok daha avantajlı olabilir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle