Kripto Para

Hindistan’dan her an “kripto yasağı” gelebilir!

  Kripto paralara yönelik yasaklama kararları alacağı iddiaları ile geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Hindistan’da, meclise sunulan önerinin “yasaklama” üzerine değil, “sert düzenlemeler” üzerine olduğu bildirilmişti. Şimdi ise Hindistan’ın bu “sert düzenlemeleri” içiren kripto para yasa tasarısı üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi.

  Kripto para piyasaları, Mayıs ayında Çin’in kripto paralara yönelik yasaklama kararları almaya başlaması ile birlikte sert darbeler aldı ve piyasada o dönem büyük bir çöküş yaşandı. Ardından Eylül ayında Çin, ülkede kripto para işlemlerini topyekün yasaklamış olsa bile piyasadaki toparlanmalar devam etti. Ancak Çin dışında gelebilecek olan yasaklama haberlerinin endişesi piyasalarda etkisini göstermeye devam ediyor. Buna en yakın aday olarak gösterilen Hindistan’da, kripto para sektörüne yönelik sert düzenlemeleri içeren yasa tasarısı üzerinde çalışmalar başladı.

  Hindistan’daki Yasa Tasarısı Şekil Değiştiriyor Olabilir

  Çin’in uyguladığı yasaklama politikalarını takip eden Hindistan’ın da benzer kararlar alma ihtimali piyasalarda bir tedirginlik yaratıyordu. Geçtiğimiz haftalarda da Hindistan’da alt meclise sunulan bir önerinin, kripto paraları yasaklamayı içerdiği iddia edilmişti. Daha sonra yerel medya organlarından gelen bilgilerde, bu önerinin yasaklar yerine sert düzenlemeleri içerdiği belirtilmişti. Ancak Reuters tarafından aktarılan tasarı özetine bakıldığında, bazı yasaklamaların gelebileceği görülüyor.

  Hindistan’da “Düzenleme” Adımının “Yasaklamaya” Dönüşebileceği İddia Ediliyor

  Reuters tarafından aktarılan taslak özetinde Hindistan hükümetinin, bir ödeme aracı ya da saklama aracı olarak kripto para birimlerinde herhangi bir kişinin; madencilik, satma, üretim, saklama ya da bir işlem yapma konusundaki tüm faaliyetlerine genel bir yasak getirmeyi planladığı görülüyor. Ayrıca belirlenen kuralların ihlal edilmesi durumunda da tutuklamalara kadar cezai işlemlerin uygulanacağı bildiriliyor. Ancak haberde konuya ilişkin bilgiyi veren kişinin kim olduğu net olarak açıklanmadı.

  Avukatlar Tasarıyı Nasıl Yorumluyor?

  Hindistan Maliye Bakanlığı, haberin ortaya çıkması ile birlikte yorum isteyen bir e-maile geri dönüş yapmadı. Öte yandan avukatlar, Hindistan hükümetinin daha önce Blockchain teknolojisini teşvik etmeyi hedeflediğini söylemesine rağmen, bu yasa tasarısının Hindistan’daki kullanımı ile birlikte NFT (non fungible token) pazarına da sert darbeler vurulacağını iddia etti. Hukuk firması Ikigai Law’ın kurucusu Anirudh Rastogi, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Hiçbir ödemeye izin verilmezse ve işlem ücreti için bir istisna yapılmazsa, blok zinciri geliştirme operasyonlarını ve NFT’yi de etkili bir şekilde baskılayacaklardır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle