Kripto Para

ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto para talebi

  ABD’nin kripto paralara yaklaşımı uzun süredir eleştirilen konular arasında yer alıyor. ABD’deki kripto para düzenlemelerin yetersiz olduğu söylemlerinden sonra ABD Hazine Bakanlığı bir talepte bulundu. Bakanlık, kripto para dolandırıcılığının önüne geçmek için en az 10 bin dolarlık tüm transferlerin Vergi Dairesi’ne (IRS) bildirilmesini talep etti.

  Kripto para piyasaları Mart 2020’den sonra kademeli olarak büyümeye başladı ve 2021 yılına gelindiğinde, Bitcoin’in (BTC) de 20 bin doları aşmasıyla zirve noktalarına ulaştı. Kripto para piyasasının bu denli büyümesi sonrasında çeşitli sorunlar da daha sık gündeme gelir oldu. Bu sorunlardan biri olarak birçok yetkilinin de dile getirdiği kripto para dolandırıcılığı, birçok insanın canını yaktı. Öte yandan dünyada kripto paraya en çok ilgi gösteren ülkelerden biri olan ABD’de kripto para düzenlemeleri de uzun bir süredir eleştirilerin odağındaydı. ABD’de şimdi tam da bu konuya ilişkin bir adım atıldı.

  ABD Hazine Bakanlığı, kripto para dolandırıcılığının engellenmesi için en az 10 bin dolarlık transfer işlemlerinin Vergi Dairesi’ne (IRS) bildirilmesini talep etti. Kripto para piyasalarını ilgilendiren söz konusu duyuru, Başkan Joe Biden yönetiminin “vergi açığını kapatmayı” amaçlayan 24 sayfalık vergi uyum raporunun bir parçası olarak gündeme geldi.

  Raporda Yasadışı Eylemler ve Kripto Para İlişkisine Değinildi

  ABD Hazine Bakanlığı 2019 yılında 600 milyar dolarlık vergi açığına sahip olduklarını açıkladı. Bu tutar önümüzdeki 10 yıl içinde 7 trilyon dolara kadar yükselebilir. 24 sayfalık raporda kripto paraların ve kripto para borsası hesaplarının yeni bir “finansal hesap raporlama politikası” bünyesinde değerlendirilebileceği ifade ediliyor. Ayrıca buna ek olarak raporda “Kripto para birimleri, vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere genel olarak yasadışı eylemleri kolaylaştırarak önemli bir sorun oluşturuyor” ifadeleri de yer aldı.

  Karar Kripto Para Toplulukları Tarafından Eleştiriliyor

  ABD’de birçok kripto para yatırımcısı Biden yönetiminden çok daha iyi düzenleme bekliyordu ve bu nedenle bu rapor ABD’li yatırımcılarda bir hayal kırıklığı yarattı. Biden’ın 3 Kasım 2020 ABD başkanlık seçimini kazanması, kripto para toplulukları tarafından sevinçle karşılanmıştı. Ardından SEC’nin başına Gary Gensler’in gelmesi de beklenti ve umutları artırmıştı. Ancak birçok kişi Hazine Bakanlığı’nın bu kararını, dijital varlıklara karşı devam eden pasif tutumu değiştirmemiş olması yönünde eleştiriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle