Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 29 Aralık 2021 – 4 Ocak 2022

  Kripto para piyasası genelinde belirsizlik devam ederken popüler altcoin fiyatlarında da beklenen yükseliş hareketi bir türlü görülemiyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki konsolidasyon süreci, piyasada volatilitenin düşmesine yol açtı. Zaman zaman iniş ve çıkışlar görülen altcoin piyasasında yatırımcıların beklediği boğa rallisi bir türlü başlamadı.

  29 Aralık 2021 ile 4 Ocak 2022 tarihleri arasında altcoin piyasasında etkili olan önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  29 Aralık Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana düşüş sinyalleri veren altcoinlerde 29 Aralık Çarşamba gününde negatif görünüm devam etti. BNB ve SOL coin fiyatlarında yüzde 3.74 civarında bir düşüş yaşanırken, XRP ise yüzde 4’ten fazla değer kaybetti. Altcoin piyasasındaki bu düşüşler yatırımcıları ayı piyasası konusunda endişelendirdi. 

  Türkiye’nin en tanınan analistlerinden Erhan Ünal, son açıklamasında altcoin yatırımcılarına yönelik bir müjde verdi. Ünal altcoinlerin genel piyasa değerini temel alan OTHERS.D grafiğini paylaşarak, bunun kanalın en üst noktasına geldiğini gösterdi. Ünal’a göre yakında altcoin fiyatlarında patlama görülebilir. 

  Ünlü meme kanseri vakıflarından Susan G. Komen vakfı kripto para birimlerinin artan popülaritesi nedeniyle kripto para ödemelerini kabul edeceklerini duyurdu. Bunun için kripto para kabulünde kripto bağış kabul platformu The Giving Block ile işbirliği yapıldı.

  30 Aralık Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin projeleri arasında ilk toparlanma belirtileri gösteren coin son dönemin yıldızı Terra (LUNA) oldu. 39 Aralık Perşembe gününde LUNA coin fiyatı yüzde 0.71 değer artışı ile pozitif tarafta yer aldı. Bunun ardından Brad Garlinghouse açıklamaları sebebiyle XRP fiyatında yüzde 2.72 oranında artış görüldü. Diğer popüler altcoinlerde ise volatilite düşük seviyede kaldı. 

  En popüler mem tokenlerinden olan Dogecoin’in kurucu ortağı Billy Markus, ne kadar DOGE’ye sahip olduğunu açıkladı. Sosyal medyada ve kripto piyasasında aktif rol alan Markus, 220 bin DOGE’si (yaklaşık olarak 42.174 dolar) bulunduğunu söyledi.

  Ünlü analist Benjamin Cowen, 2021 yılında yaptığı başarılı tahminlerle dikkatleri üzerine çekmişti. DOT/ETH paritesini inceleyen analist, DOT’un ETH karşısında birçok altcoine kıyasla çok daha güçlü olduğu dile getirdi. Bu yorum DOT coin yatırımcılarını sevindirdi. 

  31 Aralık Cuma Altcoin Borsa Özeti

  2021 yılının son işlem gününde büyük bir sıçrama kaydetmesi beklenen altcoin piyasasında beklenen olmadı. Yılın son gününde yani 31 Aralık Cuma gününde popüler altcoinlerden XRP yüzde 1 oranında düşüşle dünkü kazançlarının yarısını geri verdi. SOL ve BNB coin fiyatında gerileme görülürken sadece LUNA coin yüzde 1 civarında değerini artırmayı başardı. 

  Socios ve CHZ’nin CEO’su Alex Dreyfus, 2022 yılının fan token’lerin yılı olacağını vurguladı. Dreyfus buna sebep olarak, “Taraftarlar seslerini daha çok duyurmak, destekledikleri kulüplerle çift taraflı iletişim kurmak istiyorlar. Fan tokenler bir nevi bu görevi yerine getiriyor.” açıklamasını yaptı.

  Kripto para araştırma platformu Arcane Research, 2021 yılını “altcoin yılı” olarak tanımladı. Geçen yılda birçok altcoinin Bitcoin’den daha fazla yükseliş yaşadığına dikkat çeken analistler altcoinlerin bu performanslarını devam ettireceklerini kaydetti. 

  1 Ocak Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  2022 yılının ilk işlem gününde kripto para piyasasında yüzler güldü. Bir süredir düşüş hareketleriyle yatırımcısını bezdiren altcoinlerden BNB ve SOL coin fiyatlarındaki artış yüzde 3 seviyesini aştı. 1 Ocak 2022 cumartesi günü yeni yılda en fazla değer kazanan altcoin ise yüzde 8 artışla LUNA coin oldu. 

  Dünyanın önde gelen elektrik bileşen üreticisi Schneider Electric, kripto para hamlesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Kendi tedarik zinciri yönetimini idare etmek isteyen şirket, VeChain (VET) ekibi ile ortak oldu. Schneider Electric’in dijital ekosistem ortağı VeChain (VET) oldu.

  Kripto para dünyasının en büyük borsası Binance kısa süre önce yaptığı duyuruda Swipe’ın (SXP) tüm hisselerini satın alacağını açıklamıştı. Binance ve Swipe, Visa kartlarını çıkarmak için düzenlenen lisanslı kuruluşlarla birlikte çalışmak üzere ortaklık kurdu. Bu süreçte SXP coin fiyatında da önemli yükselişler görüldü. 

  2 Ocak Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem günü olan 2 Ocak Pazar gününde tüm gözler kripto para piyasası üzerindeydi. Dünkü yükseliş trendinin devam etmesini bekleyen kripto para yatırımcıları maalesef umduklarını bulamadı. Popüler altcoin projelerinden BNB ve SOL coin fiyatlarında yüzde 2 civarında kayıp yaşanırken sadece XRP pozitif tarafta kalarak yatırımcısını umutlandırdı. 

  Kripto para piyasasında balina hareketlerini yakından takip eden Whale Stats, FLOKI coin ile ilgili önemli bir rapor yayınladı. FLOKI, Bitrue borsasında listelendikten sonra ciddi bir alım baskısı yaşadı. WhaleStats verilerine göre bir balina 1,2 milyar adet FLOKI satın almak için 125 bin dolar harcadı.

  ABD’li avukat Jeremy Hogan, bir XRP kullanıcısının, Ripple davasının ne zaman sona ereceğini sormasına yanıt verdi. Hogan sosyal medya hesabı üzerinden verdiği cevapta, Ripple-SEC davasının muhtemelen Nisan 2022’ye kadar sonuçlanacağına inandığını söyledi.

  3 Ocak Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başında altcoin fiyatlarında toparlanma beklentisi sonuçsuz kaldı. En büyük kripto para birimi BTC fiyatındaki geri çekilme altcoin piyasasını da olumsuz etkiledi. Bu süreçte BNB, SOL ve XRP fiyatlarında yüzde 3’ten fazla kayıp yaşanırken günü en az kayıpla kapatan coin Terra (LUNA) oldu. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği Pantera Capital’in kurucusu ve CEO’su Dan Morehead, 2022 yılında altcoinlerin öne çıkacağını kaydetti. İlk olarak Terra (LUNA) vurgusu yapan Morehead, LUNA’nın ağ yapısına, düşük işlem ücretine dikkat çekti ve yükseliş beklediğini söyledi.

  2021 yılında Axie Infinity oyunu oldukça popüler olmuş ve oyunun yerel tokeni AXS yüzde 17.000’lik bir yükseliş yaşamıştı. AXS kısa süre önce yaptığı bir duyuruda, win trade sorunu olduğunu kabul etti ve bunu yapan oyuncuların cezalandırıldığını belirtti. Açıklamanın ardından AXS fiyatı hızla yükseldi. 

  4 Ocak Salı Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü düşüş hareketinin devamı 4 Ocak Salı gününde altcoin yatırımcılarını tedirgin etti. Popüler altcoin fiyatlarında düşüş sinyalleri devam ederken, LUNA coin de sert düzeltmeyle karşılaştı. Dünkü başarılı performansını koruyamayan LUNA fiyatı satış baskısına boyun eğdi ve yüzde 4.90 oranında değer kaybetti. 

  Kripto para yatırımcısı olduğu bilinen ünlü milyarder Kevin O’Leary, kendi kripto portföyünde hangi kripto para birimlerine yer verdiğini açıkladı. Son röportajında kripto cüzdanını açıklayan milyarder, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yanı sıra Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve eşler arası ödeme ağı Hedera Hashgraph (HBAR) yatırımı yaptığını söyledi. 

  Whale Alert raporuna göre, Ripple yeni yılın ilk günlerinde 1 milyar XRP‘nin kilidini açtı. Her ay düzenli olarak 1 milyar XRP’nin kilidini açan Ripple, 2017 yılından beri bunu gerçekleştiriyor. Bu gelişme XRP yatırımcıları tarafından yine olumlu karşılandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle