Kripto Para

BTC’de bu hafta takip edilecek gelişmeler (3-9 Şubat 2021)

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki yükseliş devam ederken, önceki rekor seviyesini zorlamaya başlaması dikkatlerden kaçmadı. BTC yeni rekor denemeleri yaparken yatırımcıların bu hafta takip etmesi gereken faktörler dikkat çekti…

  Asya piyasaları, Hindistan’da hız kazanan koronavirüs vakalarının ardından haftaya kayıpla başladı. Öte yandan ABD piyasalarında ise S&P 500 vadeli işlemler, cuma günkü kayıptan sonra toparlanma belirtileri göstermeye başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dışındaki diğer piyasalarda çalkantılı görünüm sürüyor.

  Salgın yüzünden bazı bankaların uyguladığı mali destek önlemlerinin azaltılabileceği söylentileri, kripto para piyasası dışındaki piyasaları kötü etkiledi. Borsalarda değer kaybı hız kazanırken bir aydır düşüş trendinde olan ABD Dolar Endeksi (DXY) yeniden yükselmeye başladı. DXY ve Bitcoin ters korelasyon gösterme eğiliminde olduğu için kripto para uzmanları tarafından da yakından takip edildi.

  BTC Fiyatındaki Ralli

  Bitcoin fiyatı sert düzeltme sonrasında ciddi oranda geriledikten sonra toparlanma işaretlerini hızlı bir şekilde göstermeye başladı. Düzeltmenin üzerinden henüz bir hafta geçmeden BTC fiyatındaki ralliyle birlikte değer artışı başladı. Bitcoin fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunun kırılıp kırılmayacağı takip ediliyor. 

  Kripto para borsalarına aktarılan stablecoin sayısında artış yaşanması, kripto para uzmanlarının ve analistlerinin dikkatinden kaçmadı. Bu artış ile birlikte BTC fiyatında yeni bir yükseliş hareketi beklentisi oluştu. Bilindiği üzere kripto para borsalarındaki stablecoin sayısının artması, genellikle bunların kripto para satın almak için kullanılması sebebiyle piyasa için olumlu görülüyor.

  BTC Hash Oranındaki Toparlanma

  Bitcoin geçtiğimiz haftalarda sıfırlanma yaşayan ağ esaslarını yeniden toparlamaya başladı. Çin’de yaşanan doğal afetler sebebiyle elektrik kesintileri gerçekleşti ve bazı Bitcoin madencileri çalışmayı durdurdu. Zorunluluktan durdurulan faaliyetler ciddi bir hash oranı düşüşünü de beraberinde getirdi. 

  Bitcoin fiyatında yaşanan düzeltmede etkili olan BTC hash oranı düşüşünden sonra yeniden toparlanma belirtileri görülmeye başladı. Kripto para uzmanları hash oranının bu düşüşten sonra tamamen düzelerek eski seviyelerine yükseldiğini ortaya koydu. Ancak zorluğun yüzde 7 gibi bir oranda düşebileceği ihtimaline dikkat çekiliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle