Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 25 Mart 2022

  Kripto para piyasasındaki risk iştahının yükselmesi Bitcoin (BTC) başta olmak üzere popüler kripto para birimlerinde hızlı yükseliş hareketlerini beraberinde getiriyor. Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto paralardaki hareketler yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

  25 Mart 2022 Cuma gününde Bitcoin ve altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Geçen hafta reddedilen Avrupa Birliği'nin Dijital Varlıklarda Piyasalar düzenlemesi (MICA) için tekrardan oylamasında yeterli imza toplanamadı ve PoW yasağı seçeneği gündemden düştü. Böylelikle Bitcoin üzerinde baskı kuran düzenleme tamamen ortadan kalkmış oldu ve bu haber piyasadaki BTC yükselişini destekledi. 

  Bloomberg Intelligence analistleri James Seyffart ve Eric Balchunas, spot Bitcoin ETF’inin, 2023’ün ortalarına kadar onay alabileceğini söyledi. Bu olumlu açıklamalar kripto para basınında geniş yankı bulunca yatırımcılardaki risk iştahı arttı ve BTC yükselişini hızlandırdı. 

  İsrail merkezli dev banka Leumi, dijital platformu üzerinden müşterilerine kripto para işlemi yapma hizmeti sunacağını açıkladı. Banka bu hizmeti, ABD merkezli Paxos ile ortak çalışarak sunarken bu gelişme sektörde olumlu karşılandı. 

  Credit Suisse Group yönetim kurulu üyesi Blythe Masters, Bitcoin’in bankacılık sistemini ve fiat paraları tehlikeye sokacağı düşüncesine katılmadığını söyledi: “Dijital varlıkların enflasyon karşısında koruma sağladığı fikri henüz kendisini net şekilde göstermiş değil. Sınırsız sayıda kripto para seçeneği, uzun dönem enflasyon karşısındaki koruma konusunda soru işaretleri yaratı.

  ABD’li senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand bir kripto varlık yasa tasarısına çalıştıklarını duyurdu. Bu tasarı, kripto sektörüne büyük bir vergi yükü getiren tartışmalı altyapı yasası ile endişeleri gidermeyi amaçlıyor.

  Hindistan Parlamentosu, tartışmalı kripto para vergi teklifini kabul etti 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek yasa kapsamında kripto para işlemlerinden %30’luk bir sermaye kazancı vergisi alınacak.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  Güncel borsa verilerine göre BTC fiyatında yüzde 4.52 oranında artış görülürken ETH günün en fazla değer kazanan kripto paralar arasında yer alıyor. BNB, XRP, LUNA, SOL ve AVAX coinlerdeki kademeli yükseliş hareketleri yatırımcıları sevindiriyor. Geçtiğimiz günlerde hızlı yükselen ADA coin ise yüzde 3.26 oranında kayıpla düzeltme yapıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle