Kripto Para

Brezilya’da ilk BTC odaklı ETF başlıyor!

  Güney Amerika’nın en büyük varlık yönetim şirketi QR Capital, Güney Amerika kıtasının ilk %100 Bitcoin (BTC) ETF’ni başlatıyor. Brezilya merkezli şirket, BTC ETF’ini Brezilya Menkul Kıymetler Borsası’nda 23 Haziran’da %100 Bitcoin ile açacak.

  Finans sektörüne kripto para borsalarını da dahil ettiğimizde, sektörü iki ayrı başlığa ayırabiliriz. Kripto para borsalarında, doğrudan kripto para alım-satımları yapılabilir. Geleneksel borsalarda da kripto para alım-satımı yapılabilmesi için, ilgili kripto paranın yatırım fonunun olması gerekir. ETF denilen bu yatırım yönteminde, yatırımcılar kaldıraçlı işlemlerde kripto para borsası kullanmak zorunda kalmadan söz konusu kripto paraya yatırım yapabilir.

  ABD’de BTC ETF’i İçin Onay Bekleniyor

  Kripto para piyasalarında Kanada’da BTC ETF’i yapılabiliyor. Öte yandan ABD’de de 2013 yılından bu yana BTC ETF’i için ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu’na (SEC) birçok başvuru yapıldı. Ancak SEC bu başvurularından hiçbirini henüz onaylamadı. ABD’de bu başvurulardan birinin onaylanması durumunda, piyasaya daha fazla kurumsal yatırımcının gireceği tahmin ediliyor. Bu da dolaylı yoldan, kripto paraların değerlerinde artış olabileceği fikrini gündeme getiriyor. ABD’de BTC ETF’i için onay beklenirken, konuya ilişkin olumlu bir gelişme Brezilya’da yalandı.

  QRBTC11 Yasalara Tamamen Uygun

  Brezilya merkezli, Güney Amerika’nın en büyük varlık yönetim şirketi QR Capital’in BTC ETF başvurusu onaylandı. Güney Amerika kıtasında böylece ilk kez %100 BTC odaklı ETF hayata geçmiş olacak. ETF, Brezilya Menkul Kıymetler Borsası’nda 23 Haziran tarihinde %100 Bitcoin ile açılacak. Bitcoin ETF’inde CME’nin BTC vadeli sözleşmeler için de kullandığı CME CF Bitcoin Referans Oranı endeks olarak kullanılacak. Şirket, ETF’in tamamen Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (CVM) belirlediği yasal kurallara uygun olacağını açıkladı.

  QR Capital’in Yaptığı Açıklama

  QR Capital, CVM’nin yeni kurallarına göre %100 Bitcoin fonlarına yatırım yapamayan kullanıcılara yardımcı olacaklarını açıkladı. Konuya ilişkin olarak şirketin yaptığı açıklama şöyle:

  “QBTC11 yatırımcılara, likit dolarize bir varlığa kendilerini teslim etmelerinden ve döviz risklerine karşı koruma sağlar. Bitcoin’in günlük hacmi 100 milyar Brezilya real’inden fazla. Bir diğer deyişle real’in 4 katı hacmine sahip. Ayrıca Bitcoin portföy çeşitliliğini de yardımcı olur.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle