Kripto Para

Açığa satış uzmanı uyardı: Kripto yatırımcısı ayaklanacak

  Finans dünyasında yaptığı açığa satış işlemleri ile ün kazanan Jim Chanos, kripto paralarda yaşanan son olayları değerlendirdi. Piyasanın bir grup insanın oyuncağı haline geldiğini söyleyen finans uzmanı, kripto yatırımcısının tepki göstereceğini öne sürdü…

  Kripto para piyasası, Binance ve FTX kripto para borsalarının kurucuları arasında yaşanan olayların ardından tepe taklak oldu. Uzun bir süredir ayı piyasasının hakim olduğu kripto paralardaki son gelişmeler, pek çok mağdurun ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. Kripto para basınının gündeminden düşmeyen FTX borsasının likidite krizi ile ilgili finans dünyasının önde gelen isimlerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

  Finans dünyasında adını açığa satış pozisyonları ile duyuran Jim Chanos da bu sektör gelişmelerini yorumlayan isimlerden biri oldu. Finans uzmanının son açıklaması, özellikle yatırımları hızla değer kaybeden küçük yatırımcıların desteğini aldı. Jim Chanos, kripto para piyasasının son dönemde tamamen spekülasyon ile dolu bir yer haline geldiğini söyledi. 

  Kripto Paralara Düzenleme Talebi Artacak

  Riskten korunma fon şirketi Chanos and Co kurucusu Jim Chanos, kripto para piyasasındaki taşları yerinden oynatan olayları yorumladı. Ünlü fon yöneticisi, kripto paraların düzenlenmesi ve manipülasyon yapanların adalete teslim edilmesi için taleplerin başlayacağını söyledi. Chanos, küçük yatırımcının piyasada manipülasyon yapanların cezalandırılması için haykırışlarda bulunacağını ve bunu çok kısa bir zaman sonra herkesin göreceğini öne sürdü. 

  Manipülasyon Yapanların Yargılanması İstenecek

  Finans dünyasında açığa yaptığı satışlarla ün kazanan Jim Chanos, kripto para piyasasında düzenleme olmamasına dikkat çekti. Ünlü fon yöneticisine göre bu sektörde herhangi bir bağlayıcılık olmadığı için bir grup insan piyasayı istediği gibi yönetiyor. Chanos’un bu açıklamaları, FTX borsasının çöküşünden sonra gündem olurken kripto para topluluğundan da büyük beğeni topladı. 

  Yüksek volatilite ve kaos ortamına sahip kripto para piyasası hızla yatırımcı kaybetmeye başlıyor. Chanos, bu sektörün yıllardır var olmasına rağmen hala gelişme kaydedememiş olmasını düzenleme eksikliğine bağladı. Bilindiği üzere kripto para piyasası son boğa döngüsünde 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaşmıştı. Ancak son dönemde Terra çöküşü gibi olayların yaşanmasıyla birlikte kripto para piyasasının toplam değeri 800 milyon doların altına düştü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle