Kripto Para

Borsalardan akın akın BTC çıkıyor! Bu ne demek?

  Zincir üstü veri analiz platformu Glassnode, kripto para borsalarından çıkan Bitcoin (BTC) sayısında son dönemde çok ciddi oranlarda artış olduğunu bildirdi. Glassnode verilerine göre çıkışlar 96 bin adede ulaşırken, bu çıkışlar Bitcoin tarihinde sadece birkaç kez görüldü.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Kasım 2021 sonrası girdiği düşüş eğiliminde uzunca bir süre kurtulamadı. 2022 yılında ilk kez geçtiğimiz hafta 47 bin dolar seviyesinin üzerini gören Bitcoin, bu artışla piyasalarda heyecanı da artırdı. Bitcoin adına bir dikkat çekici veri de Glassnode’dan geldi. Zincir üstü veri analiz platformu Glassnode, borsalardan çıkan BTC sayısında çok ciddi bir artış olduğunu bildirirken, çıkışların 96 bine ulaştığını ve bu seviyenin, BTC tarihinde birkaç kez görüldüğünü bildirdi.

  Glassnode Tarafından Gelen Açıklama

  Glassone, yakın bir tarihte göstergelerin ayı piyasasını işaret ettiğini belirten bir rapor yayımlamıştı. Platform bu kez de Twitter üzerinden yüksek sayılarda Bitcoin çıkışları olduğunu bildiren bir paylaşımda bulundu. Glassnode tarafından konuya ilişkin yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

  Bitcoin’de, borsalardan aylık çıkış hacmi 96,2 bin seviyesine ulaşmış durumda. Toplamda bu kadar yüksek oranlı çıkışlar, Bitcoin tarihi botunca bir elin parmaklarını geçmemiştir. Bu çıkışların çoğu da Mart 2020’den sonra gerçekleşmiştir.”

  Borsadan Çıkış Olması Ne Anlama Geliyor?

  Borsalardan yüksek oranlı kripto varlık çıkışlarının, yatırımcıların fonlarını soğuk cüzdanlarına taşımaları olarak yorumlanıyor. Bu da yatırımcıların en azından kısa vadede satış yapmayı düşünmediğini ve varlıkların borsalara göre daha güvenli olan soğuk cüzdanlarda saklandığını gösteriyor. Söz konusu kripto varlık Bitcoin olduğunda ise bu tutum, genel olarak kripto para piyasasına ve diğer altcoinlere de yansıyor. Bu denli yüksek sayıda Bitcoin’in borsalardan çıkmış olması da piyasa genelinde bir heyecan yaratıyor.

  Mart 2020’de Kripto Paralara Ne Oldu?

  Glassnode platformunun işaret ettiği Mart 2020 döneminde Covid-19 salgını küresel çapta şiddetini artırmış ve Avrupa genelinde de salgın etkili şekilde görülmüştü. Bu süreçte hem kripto para piyasaları hem de hisse senedi piyasaları çöküş yaşamıştı. Kripto para topluluklarının “12 Mart Kara Perşembe” olarak tanımladığı tarihte Bitcoin 3 bin 500 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ancak sonrasında Bitcoin elde ettiği yükselişler ile Kasım 2021’de 69 bin doların üzerine çıktı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle