BTC fiyatı 65.000 doları aştı! Yükseliş devam edecek mi?

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün 65 bin 500 dolarlı seviyeleri test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı. Yatırımcılar, BTC’de yükselişin nereye kadar devam edeceğini merak etmeye başladı.

  Yeni haftaya hızlı başlayan BTC son 24 saatte yüzde 6’dan fazla değer kazanarak 65 bin 500 dolarlı seviyelere ulaştı. BTC fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara çok yaklaştığı görülüyor. Analistlere göre BTC yakın zamanda rekorunu tazeleyebilir.

  ABD’de işlem gören spot BTC ETF’leri, kurumsal yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Spot BTC ETF’lerine düzenli para girişi olmasıyla birlikte BTC fiyatındaki pozitif görünüm sürüyor. Özellikle dünyanın en büyük fon yönetim şirketi BlackRock’ın BTC ETF çığ gibi büyürken, BTC’deki yükseliş trendini desteklediği görüldü.

  Spot BTC ETF’lerine Girişler Hızlandı

  BlackRock ve Fidelity gibi dev fonların BTC ETF’lerine girişlerin hız kazanması analistlerin dikkatinden kaçmadı. Grayscale’in GBTC fonundan geçen hafta sadece Perşembe ve Cuma günlerinde 1.1 milyar dolar satış yaşanmasına rağmen piyasadaki yükseliş trendi bozulmadı. Uzmanlar, tüm göstergelerin BTC için pozitif kalmaya devam ettiğini belirtiyor.

  Kripto para yatırımcısının heyecanla beklediği BTC Halving (blok ödül yarılanması) de pozitif trendi destekleyen faktörler arasında yer alıyor. Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen halving olayı ile madenciler BTC başına blok ödülünü 6.25 BTC yerine 3.125 BTC olarak alacak. Bu durum, arzın artış hızını düşürürken artan taleple birlikte BTC fiyatının uzun vadede yükselişini destekleyecek.

  BTC ve Altcoinlerde Yükseliş Devam Ediyor

  Tarihsel verilere göre son BTC halving olayı 2020 yılının mayıs ayında gerçekleşmişti. Yarılanmadan 6 ay sonra BTC’de dev ralli başlamış ve 20 bin dolarlık önceki zirve birkaç günde geçilmişti. BTC’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara artık çok yaklaşıldı.

  Öte yandan Lookonchain raporuna göre bir balina, Ethereum’un (ETH), BTC’ye kıyasla daha fazla değer kazanacağını düşünüyor. Balinanın hareketlerini izleyen analistler, cüzdandaki 88,68 BTC’nin 1.597 ETH’ye transfer edildiğini duyurdu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle