Kripto Para

BTC piyasaları FED toplantısına kilitlendi

  ABD Merkez Bankası (FED) tarafından bu hafta gerçekleştirilecek olan toplantı, Bitcoin (BTC) piyasasını da yakından etkileyecek. FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının nasıl etki yapacağı merak ediliyor…

  Bitcoin (BTC) yatırımcılarının son dönemdeki finansal gelişmelerden memnun kaldığı biliniyor. Özellikle ABD Başkanı Joe Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs mali teşvik paketini onaylaması, lider kripto para birimi fiyatında yeni rekorların gelişini tetikledi. Bitcoin fiyatı, Cuma günü onaylanan bu teşvik paketinin ardından hafta sonu yükselişine devam ederek yeni bir ATH gördü.

  Kripto para uzmanları, özellikle ABD’de yaşanan finansal gelişmelerin Bitcoin ve diğer kripto para birimi fiyatları üzerinde çok önemli etki gösterdiğini vurguluyor. Geçtiğimiz günlerde hisse senedi piyasaları ve emtia fiyatlarının hareketi BTC yatırımcıları tarafından da yakından takip edildi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin hareketi, kripto para piyasasında da sert dalgalanmalar yarattı.

  Bitcoin Fiyatını Etkileyen Gelişmeler

  ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi, yatırımcıların risk iştahını olumsuz etkilemesi sebebi ile yatırımlarını faize koymalarını teşvik ediyor. Bu durumun doğal bir sonucu da hisse senedi piyasalarında ve kripto para piyasasında sert düşüşler yaşanabiliyor. Şubat ayı içinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 3 katına çıkarak yüzde 1.5 seviyesine gelmesi Bitcoin fiyatında yüzde 30 oranında düşüş yaşattı.

  Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin onaylamasının hemen ardından 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselişi devam etti. Bu gelişmeler Bitcoin fiyatındaki yükselişi sınırlı tutan ve yatırımcıların tedirginlik yaşamasına sebep olan olaylar olarak kaydedildi.

  FED Kararı Bitcoin Fiyatında Etkili Olacak

  Pek çok yatırımcı gibi kripto para ve Bitcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği FED toplantısı 16 – 17 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. FED’in Açık Piyasa Komitesi toplantısında alacağı faiz kararı, Bitcoin piyasasının yönünün belirlemede etkili olacak. Geçtiğimiz yıl likiditeyi arttırmak için bazı önlemler alan FED’in bu tedvirlerinin vadesi doluyor. Bu önlemlerin süresinin uzatılmaması durumunda hisse senedi piyasalarının ve Bitcoin fiyatının baskılanabileceği riski yatırımcılar tarafından göz önünde bulunduruluyor. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle