Kripto Para

Kripto uzmanı acemi yatırımcıların hatasını yorumladı

  2021 yılında kripto para birimlerine olan ilgide adeta patlama yaşandı. Bu süreçte acemi yatırımcılar da piyasaya akın ederken bazı sorunlar yaşandı. EXMO'nun CEO'su Sergey Zhdanov, acemi yatırımcıların hatasını söyledi…

  Ekonomik açıdan problemler yaşayan bölgelerde Bitcoin (BTC) ve kripto para yatırımlarına olan ilgi adeta patlama yaptı. Orta Asya ve Doğu Avrupa’nın bazı ülkelerinde kripto para yatırımları ve alım satım işlemlerinin ciddi seviyede arttığı görüldü. 2021 yılında yaşanan bu kripto para patlaması, istenmeyen sonuçlara da yol açtı. 

  Rusya, Belarus, Ukrayna ve Kazakistan’daki kripto para yatırımcılarına hitap eden EXMO borsasının CEO’su Sergey Zhdanov, kripto para piyasası hakkında konuştu. 2021 yılı başlarında ortaya çıkan büyük kripto para ateşinin şu anda sönmeye başladığını ifade eden Zhdanov, bunun sebeplerini sıraladı.

  “İlk Başta Piyasaya Akın Ettiler”

  Sergey Zhdanov, piyasada FOMO yaşanırken pek çok acemi yatırımcının piyasaya giriş yaptığını söyledi: “2021’de adeta kripto piyasasına akın oldu. Daha sonra ise bu yeni gelen çaylaklar, fiyatın düşmesiyle şaşkına döndüler. Yeniler her zaman fiyatın sonsuza kadar çıkacağı düşüncesiyle gelirler. Ancak daha sonra o fiyat düşer. Ocak ve Şubat aylarında Elon Musk tweet’ler atıyordu. Bu ilginin ciddi olarak arttığı ilk dönemdi. İngiliz basını bu konuyu haber yaptı. Haberin ardından bize İngiltere’de 10 bin yeni müşteri geldi. Hepsi Dogecoin’den sonra oldu.”

  Acemi yatırımcıların DOGE popülerliğine kapılıp yüksek fiyattan DOGE satın aldıklarını söyleyen ünlü yönetici şunları aktardı: “Yüksekten DOGE aldılar, fiyat düştükten sonra ise zararına sattılar ve daha sonra paralarını çekip, piyasadan gittiler. Bitcoin ya da Ethereum gibi büyük ve eski kripto paralara geçmediler. Bunun yerine teslim oldular ve gittiler.”

  “Deneyimli Yatırımcı Uzun Vadeli Bakıyor”

  Zhdanov, yeni kullanıcıların aksine, bu yıldan önce piyasaya giren ve daha önce iniş çıkışları tecrübe eden yatırımcıların bu durumdan etkilenmediklerini söyledi: “Deneyimli tarder’lar daha uzun vadeli bir stratejiye sahipler. Piyasa durgun olduğunda bile alım-satım yapmaya devam ediyorlar.” EXMO CEO’su son olarak borsalarının bu süreçte iyi iş çıkardığını sözlerine ekledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle