Kripto Para

Borsalardaki BTC sayısı dip yaptı! Yatırımcıya kritik uyarı

  Kripto para borsalarında tutulan Bitcoin (BTC) sayısı giderek azalıyordu. Zincir üstü veri sağlayıcısı CryptoQuant ekibi borsalardaki BTC sayısının 2018’den beri en düşük seviyeye gerilediğini duyurdu. Peki, bu ne anlama geliyor?

  İşlem hacmine göre en büyük kripto para borsası Binance dahil, borsalarda tutulan BTC miktarı ciddi azalma gösterdi. Mevcut raporlara göre borsalardaki BTC sayısı 2 milyon seviyesine inerek son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Kripto para borsalarında tutulan varlıkların dip yapması, yatırımcının merkezi borsalara hâlâ yeterince güvenmediğini gösteriyor.

  İflas etmeden önce ABD’nin en büyük borsası olan FTX’in çöküşü, kripto para sektöründe büyük bir korku yaşatmıştı. FTX’in iflas etmesi, kripto para yatırımcılarının merkezi borsalardan kaçınmasına yol açmıştı. Bundan sonraki süreçte yatırımcıların büyük çoğunluğu varlıklarını devamlı borsada tutmak yerine soğuk cüzdanlara transfer etti.

  Borsalardaki BTC Sayısı 2018’den Beri En Düşük Seviyede

  Kripto para araştırmacısı CryptoQuant raporuna göre borsalara bağlı cüzdanlarda tutulan BTC sayısı bu ay yüzde 4 oranında düştü. Böylelikle merkezi borsalara bağlı adreslerde tutulan BTC sayısı, piyasadaki belirsizlik ortamından da destek alarak dip yaptı. Bu verilere bakıldığında son 5 yıldır en düşük seviyeler takip ediliyor.

  CryptoQuant analistleri, borsa rezervi olarak adlandırılan miktarın bu ay 2 milyon BTC’ye yani yaklaşık 54,5 milyar dolarlık varlığa gerilediğini açıkladı. Bu rakam Ocak 2018’den beri en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Matrixport araştırma müdürü Markus Thielen, kripto para borsalarının gelecekte daha az önemli hale geleceğini iddia ediyor.

  FTX İflasından Sonra Borsalarda Tutulan BTC Azaldı

  Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı isimlerden Thielen, borsaların kâr elde etmek için yeni iş modelleri bulmak zorunda kalabileceğini öne sürdü. Hatırlanacağı üzere Matrixport, mayıs ayında ClearLoop’a katılarak kurumsal müşterilere borsa dışı ödeme işlemleri sunmaya başladı.

  FTX borsasının ani iflası, yatırımcıların merkezi borsalara olan güvenini sarstı. O dönemde FTX, sektördeki en yüksek 3. işlem hacmine sahip borsaydı. Thielen, borsalarda azalan varlıkların bu durumun bir sonucu olduğunu öne sürdü. Nitekim FTX iflasından sonra yatırımcılar varlıklarını kendi kendilerine saklamanın daha önemli olduğunu düşünmeye başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle