Kripto Para

Bakan kripto para çalışmalarının detaylarını açtı

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto para sektörü ve piyasası hakkında yürüttükleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan, kripto para çalışmalarının hangi alanlarda gerçekleştirildiğini sıraladı…

  Kripto para piyasasında çalkantılı bir dönemden geçilirken, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kripto para sektörü hakkında devletin yaptığı çalışmalar devam ediyor. Farklı ülkelerde kripto para sektörüne yönelik uygulamaları incelediklerini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıklamasında dikkat çekici ifadeler kullandı

  Kripto para piyasasına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile diğer yetkili kurumlar aracılığıyla yürütülen işlerle ilgili konulan Bakan Elvan’ın açıklamaları yakından takip edildi. Hazine ve Maliye Bakanı, kripto paralar, regülasyonlar ve kripto paralara uygulanabilecek vergiler konusunda yatırımcıların dikkatini çeken açıklamalar yaptı. 

  Kripto Paralarda Üzerinde Çalışılan Alanlar

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a “Kripto paralarla ilgili bir çalışma başlatıldı. Kapsamlı düzenleme ne zaman yapılacak? Bir vergilendirme söz konusu olacak mı?” sorusunu sorudu. Bakanlık koordinasyonunda bir çalışma grubu oluşturduğunu söyleyen Elvan, kripto para üzerinde çalışılan alanları şu şekilde sıraladı:

  • Kripto varlık ve türlerinin tanımlanması
  • Kripto varlıkların ortaya çıkarılma, ihracı ve dağıtım süreci
  • Kripto para alım satım hizmeti veren platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi
  • Kripto para saklama hizmetinin hangi koşullarda ve kimler tararından yapılabileceği 
  • Kripto para vergilerinin nasıl yapılacağı
  • Hangi kripto para çeşidi için hangi resmi kurumun düzenleme yapma yetkisine sahip olacağının belirlenmesi
  • Kara para aklama ve terörizm finansmanı gibi alanların kripto para piyasasında kullanılmasının engellenmesi

  Kripto Para Yatırımcılarına Uyarı

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto para piyasasındaki çalışmaları kısa bir süre içerisinde tamamlayacaklarını söyledi. Bakan, kripto para yatırımcılarına yönelik şu uyarıyı yaparak sözlerini tamamladı: “Bu konudaki çalışmamızı kısa sürede tamamlayacağız. Ancak ben şunu söylemek de istiyorum vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken, yönetemeyecekleri riskleri almamalı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle