JPMorgan Chase pandemide elektronik trading raporunu yayınladı

  Dünyanın en köklü bankalarından JPMorgan Chase, yeni bir rapor yayınladı. Covid – 10 pandemi döneminde trader hareketlerini izleyen banka, e-trading oranında artış yaşandığını ortaya çıkardı…

  Bir yıldan fazla süredir dünyayı etkisi altına alan Covid 19 pandemisi, yatırımcı davranışları üzerinde de önemli değişikliklere neden oldu. Finansal varlıkların alım ve satım işlemlerinin elektronik ortamda yapıldığı e-trading işlemleri bu dönemde öne çıktı. Pandemi koşullarında evden çalışan yatırımcılar arasında elektronik trading yaygınlaşma eğilimi gösterdi.

  JPMorgan Chase tarafından yayınlanan trader raporunda Covid 19 pandemi döneminin etkileri gözler önüne serildi. Yatırımcı davranışlarına yönelik bankanın düzenlemiş olduğu ankete 260 katılımcı dahil oldu. Trading anketinin sonuçlarına göre elektronik trading işlemleri yüzde 56 oranında artış yaşadı.

  Trader Hareketleri Anketi

  Bankanın bu anketinde ikinci sırada artış gösteren işlemler de algoritmik trade oldu. Önceden tanımlı komutlara göre piyasa emri verilen ve otomatik olarak işlem yapılan bir trading türü olmasıyla önem kazandı. Yatırımcı davranışında değişikliğe gitmediğini beyan eden anket katılımcılarının oranı yüzde 15 seviyesinde kalırken diğer yanıtını verenler yüzde 8 oran kazandı.

  JPMorgan Chase tarafından yapılan trader hareketleri anketinde en düşük oy oranına sahip işlem voice trading oldu. Bilindiği üzere voice trading, yatırımcıların ilgili broker veya yatırım kanallarına telefon benzeri cihazlarla sesli arama yaptıkları işlem türü olarak tanımlanıyor. Anketin katımcıları arasında yüzde 21 oranında bir kitle, pandemi sürecinde yatırım davranışında değişiklik yaşadığını söyledi.

  E-Trading İşlemlerinin Gelecekteki Durumu

  Anket katılımcılarının yüzde 18 oranındaki kısmı, yatırımcı davranışının gelecekte değişmeye devam edeceğini kaydetti. Katılımcıların tamamı, gelecekte elektronik trading işlemlerinde artış yaşanacağını söylüyor. Bu katılımcıların yarısı tradingde, yüzde 10’u ise voice trading işlemlerinde artış olabileceğini düşünüyor. 

  JPMorgan Chase anketinde mobil trading uygulamalarına da ayrı bir parantez açıldı. Gelecekteki 3 yıl içinde en büyük yükselişin yapay zeka öğrenimi alanında yaşanacağına inanan katılımcılar blockchain için yüzde 26 oranında oy kullandı. Mobil trading uygulamaları ise yüzde 6 oranla bu sıralamayı 3. olarak takip etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle