Kripto Para

Bitcoin, Türkiye için umuttur – MicroStrategy CEO’su!

  Ağustos 2020’de yaptığı Bitcoin (BTC) alımları ile “ilk kez BTC satın alan kurumsal şirket” unvanını elde eden teknoloji şirketi MicroStrategy’nin, Bitcoin destekçisi olan CEO’su Michael Saylor, Türkiye’ye çağrıda bulundu. Saylor, “Bitcoin, Türkiye için umuttur” sözlerini dile getirdi.

  Ekim ayının 3. işlem haftası hem küresel ekonomi piyasalarında hem yurtiçi ekonomi piyasalarında hem de kripto para piyasalarında beklenmedik hareketliliklere sahne oldu. Bu hafta, küresel piyasalarda dolar güç kazanımlarını korudu. Yurtiçi ekonomi piyasalarında ise dolar/TL kuru, defalarca tarihi zirvesini yeniledi. Öte yandan kripto para piyasalarında ise Bitcoin (BTC), 66 bin 967 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Tüm bu gelişmeler sonrasında MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Türkiye’ye çağrıda bulundu.

  “Bitcoin, Türkiye İçin Umuttur”

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 21 Ekim tarihinde bir kez daha faiz indirimine gitmesi, TL’deki değer kayıplarını hızlandırdı. Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan önce 9,28 TL seviyesinde olan dolar kuru, 200 baz puanlık faiz indirim kararı sonrasında 9,63 TL seviyesinin üzerine çıktı. TL’deki değer kayıpları devam ederken, öte yandan Bitcoin ise ABD doları ve dolayısıyla TL karşısında da ciddi kazançlar sağladı. Türkiye’de enflasyon ve yüksek kur endişeleri ciddi boyutlara ulaşırken, Michael Saylor “Bitcoin, Türkiye için umuttur” açıklamasında bulundu.

  TCMB, Beklentilerin Üstünde İndirim Kararı Aldı

  Reuters anketinde 21 katılımcının 10’u politika faizinin %17,50 seviyesine ve 10’u da %17 seviyesine indirilmesini bekliyordu. Ankette 1 katılımcı kurum ise politika faizinin sabit tutulacağı öngörüsünde bulunmuştu. Merkez Bankası tüm beklentilerin üzerinde, 200 baz puanlık indirimle faiz seviyesini %16’ya indirdi. Bu karar TL’deki değer kaybını rekor düzeylere çıkardı. Eylül ayı itibariyle bilançosunda 114 bin 042 adet BTC bulunduran MicroStrategy’nin CEO’su Saylor, TL’deki değer kayıpları için Bitcoin’in umut olacağını dile getirdi.

  Saylor’dan TCMB’ye Yatırım Tavsiyesi

  Michael Saylor, bu hafta içinde verdiği röportajında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 5 milyar dolarlık Bitcoin satın alabileceğini ve bu yatırımın 5 yıl sonra 50 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini dile getirdi. 2021 yılının başından bu yana Türk Lirası, dolar karşısında %20’den fazla değer kaybetti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle