Kripto Para

BTC Türkiye’nin ekonomisini canlandırabilir mi?

  Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru 11,30 seviyelerine kadar ulaşarak tarihi rekorlara imza attı. Türkiye’nin ekonomisindeki kötü gidişata yönelik olarak bir tavsiye, kripto para piyasalarının yakından tanıdığı MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’dan geldi. Saylor, Türkiye’nin Bitcoin’e (BTC) geçmesi durumunda ekonomisinin canlanacağını iddia etti.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayından bu yana politika faizinde 3 kez indirime gitti. 23 Eylül tarihinde 200 baz puan, 21 Ekim tarihinde 100 baz puan ve 18 Kasım tarihinde 100 baz puan indirime giden Merkez Bankası’nın indirim kararları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz ile ilgili açıklamaları sonrası Dolar/TL kuru tarihi yükselişlere imza attı. Gelen faiz indirimleri sonrasında dolar kuru 11,30 TL seviyelerine kadar uzandı. Ekonomideki bu gidişat ülkede endişe yaratırken, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’dan bir tavsiye geldi.

  Michael Saylor’un Açıklamaları

  Kripto para piyasalarının yakından tanıdığı bir isim olan Michael Saylor, dünyada ilk kez Bitcoin (BTC) yatırımı yapan MicroStrategy şirketinin CEO’su olarak görev yapıyor. 19 Kasım tarihinde Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Saylor, Türiye’nin umudunun Bitcoin olduğunu iddia etti. Saylor Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin, Türkiye için umuttur. Ülkenin para birimi, Mart ayından beri değerinin üçte birini kaybetti ve dokuz yıldır değer kaybını sürdürüyor. Türk lirasından dolara geçiş ancak çöküşü yavaşlatır, Bitcoin’in kullanılması ise hasarı onarır ve ekonomiyi yeniden canlandırır.”

  Michael Saylor Düşüncesinde Yalnız Değil

  Türkiye’nin Bitcoin’e geçmesi tavsiyesi veren tek kişi Saylor değil. Bitcoin stok akış modelinin mucidi popüler analist PlanB de bu modeli tanıttığı 2019 tarihli “Medium” isimli gönderisinde; Türkiye ve Venezuela gibi yüksek enflasyonun olduğu ve para birimlerinin hızla değer kaybettiği ülkelerin, Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmasında katkı sağlayabileceğini ifade etmişti. Bu noktada Bitcoin’in, merkez bankaları tarafından sınırsız basılabilen itibari paraların yerine sınırlı arza sahip olması ön plana çıkıyor.

  El Salvador BTC’yi Para Birimi Olarak Kullanan Tek Ülke

  Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden tek ülke şu an için El Salvador. El Salvador da yüksek enflasyon ve hızla değer kaybeden para birimi sonrasında ABD doları kullanmaya başlamıştı. Ancak El Salvador’da 7 Eylül tarihinden bu yana ABD doları ile birlikte BTC de yasal para birimi olarak kullanılıyor. Eylül ayında El Salvador, sadece BTC’den 4 milyon dolar kazanç elde etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle