Toplu düşüşlerde ne oldu da XRP güçlü durdu?

  Kripto para piyasalarında son günlerde yaşanan gelişmelere bağlı olarak fiyat hareketlilikleri görülüyor. Son dönemlerde görülen düşüşlerde nispeten güçlü duruş sergileyen XRP için Haziran ayında kritik gelişmeler yaşanacak. Dava süreci devam ederken Haziran ayındaki gelişmelerin XRP fiyatında etkili olması bekleniyor.

  Kripto para piyasaları son birkaç gündür adeta kan ağlıyor. Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar sonrası başlayan genel düşüşlerde, birçok kripto para birimi sert değerler kaybederek yatırımcılarını zarar uğrattı. Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto para birimi derin geri çekilmeler yaşadı. Ancak bu geri çekilmelerde XRP’nin nispeten daha dayanıklı ve güçlü durduğu görülüyor. XRP’nin, piyasada görülen son düşüşlerde dayanıklı kalmasının arkasında dava ile ilgili gelişmeler bulunuyor olabilir.

  XRP Toplu Düşüşlerde Güçlü Kaldı

  11-17 Mayıs tarihleri arasında Bitcoin %25 oranında, Ethereum (ETH) %16 oranında ve Dogecoin (DOGE) de %16,5 oranında değer kaybı yaşadı. Aynı süreçte XRP ise düşüşlerini %5 oranında sınırlı tuttu. Bu durum, XRP yatırımcılarının satış pozisyonuna geçmeyip, aksine XRP alımına devam ettiklerine işaret ediyor. Yatırımcıların satış yerine alım yapmasının arkasında ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden davadaki gelişmelerin yer aldığı düşünülüyor.

  SEC’nin Argümanları Yatırımcıları Endişelendirdi

  SEC tarafından kısa süre önce bir dilekçe aktarıldı ve başvuru yapıldı. Bu başvuru ve dilekçe XRP yatırımcıları için büyük bir değişimin sinyallerini veriyor. Söz konusu dilekçede Ripple’ın sunmuş olduğu “SEC bize bilgi vermedi, adil savunma hakkı tanımadı” argümanına karşı bir argüman yer alıyor. SEC, dilekçesinde kanunların yeterince açık olduğunu, hiçbir kuruma bilgilendirme yapmak zorunda olmadığını belirtti. Ripple’ın savunmasının büyük bölümü bu argümana dayalı ve XRP yatırımcılarının endişeleri artmış gibi görünüyor.

  XRP Yatırımcılarının Endişesini Ne Dindirdi?

  SEC, Ripple’ın XRP hakkında elde ettiği danışmanlık bilgilerinin açıklanmasını talep etti. Ripple, bu bilgilerin gizli bilgiler olduğunu açıkladı. Ardından Ripple avukatları, güçlü bir argüman olarak, daha önce SEC ile Upton arasındaki kararların emsal olmasını talep etti. Daha önce de Upton SEC’ye karşı “Bize yeterli süre verilmedi” argümanını sunmuş ve haklı bulunmuştu. XRP yatırımcılarının endişesi bu gelişme ile yerini umutlu bekleyişe bıraktı. Bu bekleyiş de kendisini XRP fiyatında gösterdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle