Kripto Para

Bitcoin bir rekoru daha geride bıraktı!

  2021 yılında görülen enflasyon krizi ile birlikte dünya genelinde Bitcoin (BTC) gibi sınırlı arza sahip varlıklara yönelim arttı. Gelen yeni yatırımcılar ile birlikte ciddi değer artışlarına ulaşan Bitcoin’de yeni bir rekor daha kırıldı. Glassnode verilerine göre hesabında en az 0,01 BTC bulunan adreslerin sayısı rekor seviyelere ulaştı.

  Kripto para piyasaları, 2017 yılında çok ciddi bir popülarite artışı ile karşılaşmıştı. Ancak o dönemlerde kripto paralar ve özellikle de Bitcoin (BTC), şimdiki kadar bilinen ve yaygın bir varlık değildi. 2021 yılında ise Bitcoin ile birlikte tüm kripto para piyasaları müthiş bir ilgi ile karşılaştı ve son yılda sektöre adım atan yatırımcı sayısı her geçen gün artış gösterdi. Gelen bu yeni yatırımcılar ile birlikte şimdi de Bitcoin tutan hesapların sayısında zirve noktaya ulaşıldı. Glassnode verilerine göre elinde en az 0,01 BTC bulunduran adres sayısı 10 milyona yaklaştı.

  En Az 0,01 BTC Bulunduran Adreslerin Sayısında Rekor

  Zincir üstü analist ve veri platformu Glassnode tarafından paylaşılan bilgilere göre, elinde en az 0,01 adet Bitcoin bulunduran adreslerin sayısı 9,8 milyon seviyesini aştı. Yeni bir rekor olarak kaydedilen bu seviye, uzmanlar tarafından “Perakende yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin kanıtı” olarak yorumlanıyor. Bir diğer yandan Glassnode verilerine göre elinde en az 1 Satoshi bulunan adreslerin sayısı da 40 milyon seviyesini aştı.

  Enflasyon Endişesi BTC’ye Yönelimi Arttırdı

  Asya piyasalarından ABD’ye, Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar dünyanın hemen hemen her yerinde Covid-19 pandemisi ile birlikte ekonomik krizler kendisini gösterdi. Ekonomik sorunlar ile birlikte yükselen enflasyon endişeleri de dünyanın her yerinden insanları, Bitcoin gibi arzı sınırlı sayıda bulunan yatırım araçlarına yönlendirdi. Bitcoin’i enflasyondan kaçış aracı olarak kullanan küçük ve orta ölçekli yatırımcıların yoğun katılımı ile birlikte BTC tutan adres sayısında da yeni rekor görüldü.

  Yıllara Göre BTC Adres Sayıları

  Glassnode verilerine göre Bitcoin ağında, elinde en az 0,01 BTC bulunduran adreslerin sayısı 9,8 milyonu aştı ve bu, 2020 yılından bu yana %34 oranında bir artışa işaret ediyor. Geçtiğimiz yıl elinde en az 0,01 BTC bulunduran adreslerin sayısı 7,3 milyon seviyesindeydi. Öte yandan aynı şekilde 2019 yılında bu sayı 5,5 milyon seviyesindeydi. Yani 2019 yılından bu yana elinde en az 0,01 BTC bulunduran adreslerin sayısı neredeyse 2 katına yükseldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle