Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 4 – 10 Mayıs 2021

  Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında rekorların peş peşe geldiği bir hafta geride kalırken, yatırımcıların yüzü gülüyor. Bitcoin fiyatındaki konsolidasyon sürecinin devam ettiği bu dönemde ETH başta olmak üzere pek çok kripto para biriminin fiyatında ATH seviyeleri görüldü. Altcoin sezonunun başını çeken Ethereum ağında yapılan güncellemeler de kripto para yatırımcılarının talebini arttırdı.

  4 Mayıs ile 10 Mayıs tarihleri arasında Ethereum fiyatına etki eden önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  4 Mayıs Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Lider altcoin Ethereum fiyatında sert düzeltmenin görüldüğü gün 4 Mayıs Salı oldu. Son 10 gündür yükseliş trendini sürdüren ve kapanışı hep pozitif görünümde yapan Ethereum fiyatında bu düzeltme bekleniyordu. ETH fiyatı güne 3.429 dolarda başlasa da gün içinde yüzde 4.16 oranında kayıpla günü 3.286 dolarda tamamladı.

  Kripto para uzmanlarının Ethereum tahminlerine bakıldığında ise 3.500 doların aslında ara hedef olduğu görülüyordu. ETH fiyatının yükselişine devam etmesi beklenirken borsalara yansıyan haberler de dikkat çekti. Popüler analistlere göre Bitcoin fiyatının bir süre daha konsolide olması, çok beklenen altcoin sezonunun başlamasına fırsat tanıyabilir.

  Zincir üstü analiz şirketi Glassnode'un verilerine göre, uzun vadeli olarak biriktirilen Ether miktarı 2020 sonundan beri artış gösteriyor. Bu durum, aylar süren rallinin ardındaki faktörlerden biri olarak kabul edilirken yatırımcılara da büyük kazanç fırsatları yarattı. Vere Group CEO’su Nigel Green, konu hakkında yaptığı açıklamada Ethereum fiyatının bu hafta içerisinde 5.000 dolara kadar yükselmesini beklediğini ifade etti.

  5 Mayıs Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Popüler altcoinin fiyatındaki hızlı yükseliş 5 Mayıs Çarşamba gününde gerçekleşti. Kurumsal yatırımcıların da ilgi odağı haline gelen Ethereum gün içinde yüzde 7.18 oranında yükseldi. Bu gelişmeyle birlikte ETH fiyatında uzun zamandır kritik bir seviye olarak görülen 3.500 dolarlık baraj yeniden aşılmış oldu.

  ABD teknoloji hisselerinin yer aldığı Nasdaq’ta da listelenen dijital ödeme şirketi Mogo, Ethereum aldığını duyurdu. Şirket daha önce de Bitcoin’e yatırım yapmıştı. Mogo tarafından yapılan açıklamada 2.780 dolar maliyetle 146 Ethereum alındığı belirtildi. Bu gelişmeler ETH fiyatının yükselişine olan inancı arttırırken piyasadaki talep de hızlandı.

  Binance’in başındaki isim olan Changpeng Zhao, en büyük iki kripto para birimi olan BTC ve ETH hakkında yorumlarda bulundu. Ünlü CEO’ya göre, insanlar son zamanlarda oldukça çekici NFT’ler satın almak gibi modaya uygun işlemleri yönetmek istedikleri için Ethereum’a olan talebi artırmış durumda.

  Popüler trader ve analist Credible Crypto, , Ethereum’un 2017’nin en yüksek seviyesini kırdıktan sonra fiyatı üçe katladığından Bitcoin tarafından ortaya konan senaryoyu takip ettiğini söyledi. Ünlü analist yaptığı paylaşımda ikinci en büyük kripto para biriminin “en az 8.000 – 10.000 dolara” ulaşmasını beklediğini ifade etti.

  6 Mayıs Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Yeni bir fiyat rekoru kıran lider altcoin Ethereum fiyatında 6 Mayıs Perşembe gününde bir miktar soluklanma yaşandı. Önceki gün yüzde 7’den fazla değerlenen ve tüm dikkatleri üzerine çeken ETH fiyatı gün içinde volatil bir görüntü çizse de kapanışı yüzde 0.98 oranında kayıpla yaptı. Ether fiyatı 3.489 dolara kadar gerilerken, yatırımcıların kripto para biriminin yükselişine olan inancı devam etti.

  Kripto para veri analiz şirketlerinden gelen verilere göre 1000’den fazla yeni mevduat sahibi, 32’den fazla Ethereum hissesini, Ethereum 2.0 sözleşmesine kilitledi. Yatırımcıların yakından takip ettiği veri analiz platformu Cryptoquant’ın bildirdiğine göre 1368 mevduat sahibi, Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesine katıldı.

  Ethereum dün yeni bir ATH seviyesine ulaştı ve ardından ardından tüm türev işlem platformlarında büyük likidasyonlar geldi. Kısa sürede toplam 50 milyon dolarlık Ethereum short’u yok oldu. Bu gelişmeler Ethereum fiyatının yükselişine devam edeceği şeklinde yorumlandı. 

  7 Mayıs Cuma Ethereum Borsa Özeti

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu SEC Başkanı Gary Gensler'den kripto para borsalarına düzenleme önerisi gelmesi 7 Mayıs Cuma gününe damgasını vurdu: “Yatırımcıların güvenliği adına kripto para borsalarına bazı düzenlemeler getirmeyi düşünmek iyi olur. Mevcut durumda kripto para borsalarının SEC veya Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nda düzenleyici bir çerçevesi bulunmuyor.”

  Bu açıklamalar kripto para piyasasının genelinde endişeyle karşılandı ve varlıkların değerinde bir miktar düşüş yaşattı. Lider altcoin Ethereum fiyatı da bu gelişmeden olumsuz etkilense de diğer kripto para birimleri kadar hızlı düşüş yaşamadı. ETH fiyatı günün sonunda yüzde 0.24 oranındaki kayıpla 3.481 dolardan işlem görmeyi başardı

  8 Mayıs Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Citigroup, müşterilerden gelen yoğun talep doğrultusunda kripto para piyasasına giriş yapmayı düşünmesi, kripto para piyasasında olumlu karşılandı. Citibank’ın kurumsal müşterileri için Ethereum satın alma ihtimalinin oluşması piyasadaki talebi daha da arttırdı. 

  Kripto analiz firması Santiment’in açıklamalarına göre balinalar Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) biriktirmeye devam ediyor. Santiment verilerinin ardından ETH fiyatında da yeni bir yükseliş hareketi başlaması dikkatlerden kaçmadı. Ağ üzerinde güncelleştirmeler ve geliştirmeler devam ederken ETH yeni bir fiyat rekoru kırarak ATH gördü.

  8 Mayıs Cumartesi günü hızlı yükselen lider altcoin, yüzde 12 oranında artıştan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesini geliştirdi. ETH fiyatında gün içinde en yüksek 3.451 dolar görülse de fiyat günün sonunda 3.429 dolarda kapandı. Bu gelişme altcoin yatırımcılarının da uzun zamandır beklediği bir ralliydi. 

  9 Mayıs Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Kurumsal yatırımcı talebi, ağa gelen güncelleştirmeler ve ETH’nin BTC paritesindeki değerinin düşük oluşu ve ardından bu paritede önemli bir direnci kırması Ethereum yatırımcılarını sevindirdi. Çünkü tüm bu gelişmeler piyasaya yansıyınca yükselişleri tetikleyen ana unsurlar olarak gösterildi. 

  Ethereum fiyatındaki hızlı yükseliş hareketi 9 Mayıs Pazar gününde de sürdü. Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan ETH, yüzde 0.43 oranında artarak yatırımcısını sevindirmeye devam etti. Böylelikle ETH fiyatı 4 bin dolar hedefine biraz daha yaklaşmış oldu

  Popüler analistler, elde tutulan ETH’lerin yaşlarının değerlendirildiği ve “HODL Waves” indikatörü üzerinden erken boğa piyasası birikiminin olduğuna ilişkin bir çıkarımda bulundu. Böylelikle HODL edilen yani satılmamak üzere elde tutulan ETH miktarının ciddi şekilde arttığını gözler önüne serildi. Bu gelişme bile ETH fiyatındaki yükselişin devam edeceğinin bir göstergesi olarak dikkat çekti. 

  10 Mayıs Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Geride kalan haftada toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, lider kripto para birimi Bitcoin’in yatırımcılarını kıskandıracak bir yükseliş elde etti. Opsiyon sözleşmeleri konusunda dünyanın en büyük kripto para platformu olan Deribit üzerindeki ETH işlem hacmi, BTC’yi geride bıraktı.

  Kripto para piyasasında ETH fiyatının 3.000 dolar üzerine çıkması ve yükselişine devam etmesi büyük bir heyecan yarattı. Bu gelişmenin ardından birçok yatırımcı önce 4.000 dolar ve ardından 5.000 doları hedefliyor. ETH fiyatı da 10 Mayıs Pazartesi gününde yüzde 0.65 oranında artarak 3.947 dolarla bu hedeflerine bir adım daha yaklaşmayı başardı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle