Kripto Para

Güney Kore’de tarihi seçimi kripto dostu aday kazandı!

  Kripto paralar konusunda taviz vermeyen regülasyonlarıyla bilinen Güney Kore’de, merakla beklenen seçim sonuçlandı. Seçimi, muhafazakar aday Yoon Suk-Yeol kazandı. Suk-Yeol, seçim propagandasında, kripto para alanındaki regülasyonları kaldıracağını vaat etmişti.

  Kripto para piyasalarının hızla artan popülaritesi karşısında son yıllarda birçok ülke harekete geçti. Harekete geçen ve hızlı aksiyon alan ülkeler arasında yer alan Güney Kore, daha çok kripto paralar konusunda uyguladığı ve tavizden uzak olan regülasyon kararlarıyla gündeme gelmişti. Kripto para alanındaki sert düzenlemeleri ile bilinen Güney Kore’de merakla beklenen tarihi seçim sonuçlandı. Seçimi, şu an görevde olan liberal aday Lee Jae-myung’u geçen muhafazakar aday Yoon Suk-Yeol kazandı. Yoon Suk-Yeol, kripto para regülasyonlarını kaldıracağını vaat etmişti.

  Seçimi Kripto Dostu Aday Kazandı

  Güney Kore’de kripto para alanında uygulanan sert regülasyonlar nedeni ile onlarca kripto para borsası kepenk kapatmak zorunda kalmıştı. Yaklaşan seçim sürecinde muhafazakar parti adayı Suk-Yeol, birçok kez kripto paralara uygulanan sert regülasyonları kaldıracağını dile getirmişti. Suk-Yeol, seçimlerde %1’lik, kıl payı bir farkla liberal aday Lee Jae-myung’u geride bırakmayı başardı. Söz konusu seçim, Güney Kore tarihinin birbirine en yakın oranlı sonuçlara sahip olmasıyla da öne çıktı.

  Suk-Yeol’un Kripto Odaklı Vaatleri

  Seçim öncesi her iki aday da geniş genç kitleye ulaşmak ve gençlerin oylarını alabilmek için kripto para dostu açıklamalarda vaatlerde bulunuyordu. Seçim kampanyalarında Suk-Yeol, kripto para endüstrisindeki birçok regülasyonu kaldıracağını söylemişti. Suk-Yeol bir konuşmasında “Sanal varlık piyasasının sınırsız potansiyellerinden yararlanmak için gerçeklikten uzak ve mantıksız regülasyonları kaldıracağız” sözlerini dile getirmişti. Güney Kore gibi kriptolar konusunda sert tutum izleyen bir ülkede yönetim profilinin değişmesi, kripto para toplulukları tarafından da heyecanla karşılandı.

  Kripto Vergilerinde Eşik Yükseltilebilir

  Suk-Yeol, seçim kampanyalarındaki bir konuşmasında, “kripto unicorn’larını” da ülkeye çekebilmek için gerekli düzenleme adımlarının atılacağını dile getirmişti. Ayrıca Suk-Yeol söz konusu açıklamalarında, şu an yaklaşık 2,5 milyon Güney Kore wonu (yaklaşık 2 bin ABD doları) olan %20’lik vergi eşiğini de 52,5 milyon Güney Kore wonu seviyesine yükselteceğini ifade etmişti. Söz konusu vergi düzenlemesi ile 2 bin doların üzerinde kripto geliri elde edenlerden %20’lik vergi alınacaktı ve bu kazanç eşiğinin artık 42,7 bin dolar seviyesine kadar yükseltilmesi bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle