Kripto Para

Biden kripto mevzuatını inceliyor! Yeni yasa teklifleri gelebilir

  ABD Başkanı Joe Biden ile yönetimindeki yetkililer, son iddialara göre kripto para mevzuatlarını masaya yatırdı. Piyasadaki son dalgalanmanın ardından mevzuattaki boşlukları inceleyen yetkililer, yeni kanun teklifleri ile gündeme gelebilirler…

  Kripto para piyasasında çalkantılı bir dönemden geçilirken, hem yatırımcıları hem de sektörü yakından ilgilendiren iddialar ortaya atıldı. ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimindeki yetkililer, iddialara göre kripto para mevzuatındaki boşlukları incelemeye başladı. Uzmanlar buna göre sektör hakkında yeni kuralların ve kanun tekliflerinin gündeme gelebileceğinin sinyallerini veriyor.

  Kripto para basınında yer alan gelişmelere göre Beyaz Saray yetkilileri Bitcoin (BTC) gibi dijital varlıkların terör faaliyetlerinin finansmanında kullanılıp kullanılamayacağını inceliyor. Yetkililerin araştırmasında ayrıca bireysel yatırımcıların kripto varlık piyasalarının yüksek fiyat dalgalanmalarından ne şekilde korunabildiği konusu da öne çıkıyor.

  Bitcoin ve Kripto Para Sektörü İnceleme Altında

  Beyaz Saray yetkilileri, son dönemde sık sık gündeme gelen Bitcoin fiyat dalgalanmalarının ardından kripto para sektörü hakkındaki çalışmaları hızlandırdı. BTC’nin geçtiğimiz hafta 30 bin dolar bandına kadar gerilemesi piyasadaki panik satış dalgasını tetiklemişti. Bunun sonucunda kripto para piyasasının toplam değeri sadece 10 gün içinde 1 trilyon dolardan fazla değer kaybı yaşadı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin başta olmak üzere Ethereum ve Binance Coin gibi popüler altcoin fiyatında yaşanan düşüş, dikkatlerden kaçmadı. Kripto para piyasasının geneli, nisan ayında yaşanan zirveden son duruma kadar neredeyse yarı yarıya değer kaybına uğradı. ABD Hazine Bakanlığı'nın 10 bin doların üzerindeki tüm kripto işlemlerinin Milli Gelirler İdaresi'ne (IRS) bildirilmesini öngören yasa teklifi de bu düzeltmede etkili oldu.

  ABD Kanun Teklifleri Piyasayı Sarsıyor

  Biden yönetiminin IRS görev gücünü önümüzdeki yıllarda iki katına çıkarma planı kripto para yatırımcıları arasında büyük panik yarattı. Endişeler her geçen gün artarken Beyaz Saray yetkililerinin bu süreçte çalışmalara hız verdiği haberleri de piyasa üzerinde tedirginlik yaratıyor. Federal kanun yapıcıları, mevcut durumda kripto fiyatlarındaki yüksek volatilitenin ABD Doları üzerinde tehdit oluşturmadığını belirtse de piyasayı yakından izliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle