Kripto Para

Kripto düşüşlerinin arkasında Biden’ın imzası var!

  Kripto para piyasaları geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) öncülüğünde yukarı yönlü hareketlerle dikkatleri çekti. Hafta arasından sonra yeni haftada ise bu kez piyasalarda sert değer kayıpları kendisini gösterdi. Kripto para piyasasındaki bu sert geri çekilmelerde en büyük etken ABD Başkanı Joe Biden’ın imzaladığı yasa oldu.

  Kripto para piyasaları, yılın son çeyreğinin gelmesi ile birlikte yukarı yönlü bir eğilim kazanarak değer kazançları ile ön plana çıktı. Bitcoin’in (BTC) 4. çeyrekte biri Ekim ayında ve ikisi Kasım ayında olmak üzere 3 kez ATH yenilemesi, altcoin piyasasının da ayaklanmasını sağladı. Ancak hafta arasından sonra 66 bin dolar seviyesinin üzerini görerek yeniden umutlandıran BTC, yeni haftada 60 bin dolar bandına kadar sarkarak altcoinlerin de genel tabloda düşüşe geçmesine önayak oldu. Piyasalarda sert değer kayıplarının görülmesinin arkasındaki en büyük etken ise ABD’de imzalanan yasa oldu.

  Tartışmalı Yasa Biden İmzası ile Resmileşti

  Kripto para sektörü için aylardır tartışma konusu olan, kripto paraların vergi raporlamalarına dahil edildiği önemli maddeleri içeren trilyon dolarlık altyapı tasarısı ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalandı. Yasa tasarısı, Biden’ın imzası ile resmen yasalaşmış oldu. Söz konusu yasa tasarısı Joe Biden’ın önüne gitmeden önce Temsilciler Meclisi’nde 208 ret oyu ve 228 kabul oyu almıştı. Özellikle “aracı” kapsamı nedeniyle bu yasa tasarısı kripto para sektöründe yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

  İmzalanan Yasa Ne Anlama Geliyor?

  Hem kripto para piyasalarında birçok isim hem de Senato’dan bazı kripto para destekçisi politika yapıcıları, yasa tasarısının Senato’dan geçmemesi için büyük bir mücadele vermişti. Yasa tasarısında kripto paraların vergilendirilmesi ve bu tasarıda “aracı” tanımının ucunun açık bırakılması, çeşitli şüpheleri de beraberinde getirmişti. Joe Biden’ın imzası sonrasında, altyapı çalışmalarına harcanacak olan 1,2 trilyon doların, 28 milyar dolarlık kısmı kripto paralardan alınacak olan vergilerle finanse edilecek.

  IRS’in Yorumu ve Hazine Bakanlığı’nın Yönetmeliği Belirleyici Olacak

  Yasada yer alan “aracı” tanımı yalnızca kripto para borsalarını kapsamıyor. Öte yandan bu tanım, kripto para madencilerini ve bazı özel koşullarda bazı yatırımcıları bile kapsıyor. Bu yasanın da uyumluluk konularında bazı sorunlara yol açacağı tahmin ediliyor. Kripto para destekçisi isimler de yasaya bu nedenle karşı çıkıyordu. Ancak yine de ABD’de vergi toplayıcı kurum olan IRS’in yasadaki maddeyi nasıl yorumlayacağı ve ABD Hazine Bakanlığı’nın yayımlayacağı yönetmelik, bu belirsizliğin giderilmesinde belirleyici etkenler olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle