Kripto Para

Avrupa Birliği onaylı ilk BTC ETF’si başlatıldı!

  Alternatif yatırım yönetim firması Melanion Capital, Bitcoin fiyatını takip etmek amacıyla Avrupa Birliği kurallarına uygun Bitcoin ETF’si için onay aldıklarını açıkladı. Bu hamle Bitcoin ETF’leri için önemli bir adımın ilk basamağı olabilir…

  Paris merkezli alternatif yatırım yöneticisi Melanion Capital, düzenleyicilerden Bitcoin ETF için onay aldıklarını duyurdu. Şirketin sözcüsüne göre bu ETF, kurumsal yatırımcılar için önemli bir düzenleyici kriter olan UCITS standardına uygun olarak hazırlandı. Fon, Bitcoin fiyatı ile yüzde 90’a varan bir korelasyona sahip olması amaçlanan bir hisse senedi sepetine yatırım yapacak.

  Kripto para basınında geniş yankı bulan gelişmeyle ilgili açıklamalar yapan Melanion Capital’de ETF başkanı Cyril Sabbagh, fonun BTC yatırımından daha iyi olduğunu söyledi. Yeni ürünün doğrudan BTC yatırımından daha iyi bir seçenek olduğunu vurgulayan yönetici, buna gerekçe olarak korsanlık riskini gösterdi. Ayrıca kurumlar için önemli endişe olan tokenlerin kaybolması sorunu da bu fonda mevcut değil.

  Bitcoin ETF Sayısı Artıyor 

  2021 yılında Bitcoin ETF’leri hız kazandı. Bu sene kripto para piyasası bağlantılı bir dizi fon başlatıldı. ABD’de düzenleyici kurumlar, 12’den fazla şirketin ETF başvurusuna rağmen henüz beklenen onayı vermedi. Dijital tokenlere yatırım yapan bu ETF başvurularının 2022 yılına kadar kesin sonuca bağlanması bekleniyor. 

  Öte yandan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) bir Bitcoin ETF onayının gelip gelmeyeceği de merak konusu oldu. Son olarak Grayscale Investments LLC, kripto para borsasında işlem gören fonlar (ETF) üzerinde çalışması için büyük bir ekip kurduğunu açıklamıştı.

  Grayscale BTC Fonu

  SEC yetkililerinin bu fonlara onay vermesinin zor olduğu belirtilirken, Grayscale şirketi ilk olarak 2016 yılında Bitcoin ETF başvurusu yapmıştı. 2017 yılında devam eden görüşmelerde bir sorun çıktı. Fon yöneticisi şirket, ortamın bu fon için yeterince elverişli olmadığını belirterek başvurusunu geri çekti. Şirketin piyasaya sürdüğü Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) bir ETF’ye ne zaman dönüştürebileceği de merakla bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle