Kripto Para

AB düzenlemesine kripto para şirketlerinden veto

  Kripto para sektörünün zaman zaman tartışma konusu haline geldiği Avrupa Birliği’nde yeni bir tartışma gündem oldu. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler kripto para sektörünü düzenlemeye çabalarken AB’den de önemli adımlar atıldı…

  Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve yargı bölgelerinde kripto para sektörüne yönelik düzenleme çalışmaları hız kazandı. Bunlar arasında yer alan Avrupa Birliği, son düzenleme hamleleriyle kripto para şirketlerinin tepkisini çekti. Kripto para basınında yer alan güncel haberlere göre 40’tan fazla kripto para şirketi, AB’nin önerdiği kripto para düzenlemelerine karşı çıktı. 

  Avrupa Birliği, kripto para sektörünün yeniden düzenlenmesi için çeşitli uygulamaları gündeme getirdi. Geçtiğimiz günlerde 27 AB Maliye Bakanı’na ortak bir bildiri gönderildi. Kripto para şirketleri tarafından gönderilen bu bildiride, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kapsamında hazırlanan ve yürürlükte olan kripto para kurallarında değişiklik yapılmaması istendi. Şirketlerin, kripto para sektöründeki dengelerin değişmemesi için başlattıkları bu mail hareketi, yatırımcılardan da büyük destek gördü. 

  AB En Zorlu Kuralları İstiyor

  Kripto para basınına sızdırılan bu bildiride önde gelen kripto para şirketlerinin yöneticilerinin imzası yer aldı. CoinShares Başkanı Jean Marie Mognetti ve DeFi Technologies CEO’su Diana Biggs gibi önde gelen isimler, AB Maliye Bakanlarına gönderdikleri bildiri ile önemli konulara dikkat çekti. Basında yer alan ifadelere göre AB’nin dijital varlıkları düzenleme kuralları, diğer ülkelerde uygulanan kurallara kıyasla çok daha zor ve kısıtlayıcı görülüyor.

  Avrupa Birliği tarafından uygulanması planlanan yeni düzenlemelerin, kripto para şirketlerinin Avrupa’da gelişimine devam etmesini engelleyeceği düşünülüyor. AB, dünyadaki diğer yargı bölgelerine uyarak son dönemde hızla büyüyen kripto para sektörü için çok ciddi düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. 

  Avrupa Birliğinde Kripto Para Düzenlemesi 

  Hızla gelişen kripto para sektörü, Avrupa Birliği yetkililerinin dikkatinden kaçmadı. Geçtiğimiz mart ayında AB milletvekilleri BTC ve diğer kripto para birimlerine yeni düzenleme kuralları getirmek amacıyla oy birliğine vardı. AB yetkililerinin hazırladığı bu kurallar uygulamaya geçilirse, kripto para borsaları bu alandaki diğer şirketlerle önemli kan kaybı yaşayabilir. Ayrıca bu kurallara göre şirketler kripto para işlemlerindeki katılımcılardan kişisel veriler talep edebilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle