Avalanche (AVAX) Nedir? Nasıl alınır?

  Avalanche, merkeziyetsiz finansal varlıklar, finans ile ilişkili uygulamalar ve kripto para işlem platformları için pratik ve ölçeklendirilebilir bir yapı sağlamak amacıyla oluşturulan ağdır. Avalanche’nin resmi token’ının ismi ise Avalanche’dir ve sembolü AVAX olarak belirlenmiştir. 

  Avalanche (AVAX) Nedir?

  Avalanche (AVAX), Emin Gün Sirer liderliğindeki Ava Labs tarafından geliştirilmiş kripto para birimi ve merkeziyetsiz ağından oluşan protokoldür. 2020 senesinin Eylül ayında piyasaya sürülen AVAX, kripto para borsalarında alım-satım ve takas işlemlerinde kullanılabilir. 

  Avalanche, izin gerektiren veya gerektirmeyen blok zincirlerin tek bir ağ üzerinde çalışabilmesine olanak verir. Tercihlere göre ihtiyaç duyulan çözümler alt ağlarda geliştirilir. Klasik bir blok zincir çözümünden çok farklı olarak Avalanche (AVAX) tek bir blok zincir üzerinden bloklar meydana getirmez. Tüm unsurları bir alt ağ olarak tasarlanmıştır. Finans ile ilişkili uygulamaları, merkeziyetsiz finansal varlıkları ölçeklendirilebilir bir ağ üzerinde kullanır.

  1 AVAX Fiyatı Kaç TL?

  AVAX fiyatı, 1 AVAX için %avax-try% TL olarak belirlenmiştir. Sahip olduğu TL cinsi fiyat %avax-try% TL iken, güncel fiyat değerlerine bakıldığında 1 AVAX %avax-dolar% TL dolar değere sahiptir. AVAX bugün %avax-yuzde%.Sahip olduğu özellikler onun farklı kripto para borsası platformların işlem görme payını yükseltmiştir. 

  Alt Yapısı Nasıldır?

  Avalanche (AVAX) altyapısı, özel bir zincir gerektirmeyen genel blok zincirlerinin tek bir ağ üzerinde çalışmasını sağlayan bir altyapıdır. Avalanche (AVAX), tercihlere göre ihtiyaç olan çözümleri alt ağdalarda geliştirir. Klasik bir blok zinciri çözümünden ayrıcalıklı olarak, tek bir zincir üzerinde bloklar oluşturmaz. Tüm unsurları bir alt ağda inceler.

  Alt yapısına bakıldığında konsensüs yapısı Slash-Snowflake-Snowball-Avalanche olarak 4 farklı aşamadan meydana gelir. Kararlar fikirde birlik sağlanan kadar round’lar halinde ilerleyip, alınırlar. Bu yapı Avalanche’yi %51 daha fazla oranda hack risklerine karşı koruma altına alır. Governanace token’ı olarak bilenen AVAX, sistemin içinde onay mekanizmasında yer almak isteyen node’ların stake ettikleri bir değer olarak da bilinir. Avalanche ağında ödüllendirme mekanizması AVAX üzerinden işler. Ağda yer alan bir kişi kripto para cüzdanında AVAX miktarını belirli bir vadede kilitleyerek, AVAX kazanır.

  Avalanche (AVAX) Madenciliği Yapılır mı?

  Avalanche (AVAX) madenciliği yapılmaz. AVAX geliştiricileri bu kripto para biriminin üretimi yaparak kripto para piyasasına çıkarmışlardır. Madenciliğinin yapılamamasına rağmen kullanıcılarının AVAX elde edebilmesi için farklı yollar sunulur. Avalanche ağı geleneksel finans sisteminde yer alan belirli işlemleri kripto para dünyasına uyarlanmış şekilde gerçekleştirebilme amacına bağlı olarak, "Stake etmek" adı verilen bir modeli sunar.

  Bu kapsamda AVAX kripto para cüzdanına sahip olanlar Avalanche ağında, AVAX miktarlarını belirli bir süre harcama ve kitleme sözünü vererek bu süre sonunda AVAX kazancı elde ederler. Bu işlem bir nevi vade mevduat hesabı modelini andıran fakat yapı olarak tamamen kriptografik koşullara göre ilerleyen bir modeldir.

  Diğer Kripto Paralardan Farkı Nedir?

  Avalanche (AVAX), saniye altın işlemleri doğrulama gücüne sahiptir. Bu yönü ile diğer tün kripto para birimlerinden sunduğu hız avantajı ile ayrılır. İşlem doğrulama gücü oldukça yüksek olan dijital ağ sayesinde herkesin kullanabileceği merkeziyetsiz varlık ticaretini sağlar.

  Geliştiricileri, birbirinden bağımsız işleyen küresel boyutlu varlık ticaretini, erişim engelli bulunmayan ve şeffaf olan tek atçılı ağda sürdürmeyi hedeflemişlerdir. Blockchain ağlarından herhangi bir dijital varlığın her tür türev varlığı Avalanche ağında oluşturulabilir ve geliştirilebilir. Diğer yandan gerçek dünyada var olan bir ticari varlığın dijital yansıması da Blockchain sayesinde bu ağda geliştirilir. Ağın verdiği parametrelere göre varlıkların ticareti AVAX kripto para birimi kullanılarak ağda yapılabilir. Bu çok fonksiyonlu yanı ve tarafları birleştirici gücü daha doğrusu ölçeklendirilebilir yapısı onu diğer kripto para birimlerinden ayırır.

  AVAX tokenleri, Avalanche için kurum içi ödeme yöntemini açığa çıkarırlar. Kullanıcılar coin’lerini ağ içinde birer hisse haline getirerek, pasif gelir elde edebilirler. Bu işleme ise staking adı verilir. Kripto para yatırım işlemleri bazında hem pasif kazanç elde etme hem de kripto para borsalarında alım-satım kazancı elde etme avantajlarını aynı anda sunarak BTC’den ayrılır.

  Avalanche (AVAX) Akıllı Sözleşme Sistemi Nedir?

  Avalanche (AVAX) kendi ağında Avalanche akıllı sözleşme modeli ile çalışır. Sözleşme zinciri Avalanche için varsayılan akıllı kontraktlar, Ethereum uyumlu şekilde oluşurlar. Sözleşme zinciri, Avalanche tarafından desteklenen Snowman konsensüs protokolünü uygular. Ethereum ağında oluşmuş sözleşmeler ağda yapılan işlemlerde devreye girerek güvenlik unsurunu meydana getirirler. 

  Avalanche (AVAX) Takas Zinciri

  Avalanche (AVAX) takas zinciri, varsayılan ağda yeni varlıklar oluşmasını ve varlıklar arasında değiş tokuş yapılmasını sağlayan sistemdir. Çapraz alt ağ aktarımlarına olanak sunar. Değişim zinciri Avalanche konsensüs protokolüne göre hareket eder. 

  Takas zinciri sayesinde ağda ve kripto para piyasası platformlarında AVAX, diğer kripto para birimleri ile değiş tokuş edilir. Örneğin BTC, ETH ve diğer kripto para birimlerine sahip olan bir kişi kendi kripto para borsası platformu hesabından AVAX alımı için bu kripto para birimleri ile ödeme yaparak işlem gerçekleştirir. Takas konusunda tam tersi bir yönde yatırım işlemi yapmak da mümkündür. Kişi AVAX’ları kullanarak BTC veya ETH satın alabilir bir diğer ifade ile takas işlemine girebilir. Bu aldığı AVAX veya ETH miktarını ise rahatlıkla masaüstü cüzdanlarına transfer eder.

  Avalanche (AVAX) Nereden Alınabilir?

  Avalanche (AVAX) internet üzerinden erişim sağlanan kripto para borsası platformlarından alınır. 2021 itibariyle AVAW, Binanace, OKex, Paribu ve Huobi Galobalolmak üzere kripto para dünyasında çok tercih edilen platformların tümü AVAX alım-satım ve takas işlemlerini sunar. Bu kripto para borsaları üzerinden şuan için işlem gerçekleştirmek mümkündür.

  Avalanche (AVAX) Nasıl Alınır?

  Avalanche (AVAX) almak için tercih edilen bir kripto para borsası platformundan hesap açılışı yapmak ve hesaba ilişkin oluşan sanal cüzdana TL veya dolar transfer gerçekleştirerek, AVAX alım emrini tanımlamak gerekir. 

  Bu işlem için ilk olarak internet üzerinden rahatlıkla erişim sağlanan kripto para borsası platformlarından tercih edilene giriş yapılıp, ana sayfa üzerinden "kayıt ol" sekmesi seçilmelidir. Ekrana gelen tabloya ise platformun talep ettiği kimlik ve e-posta bilgileri girilip, "onay" kutucuğuna tıklanır.

  Hesap açışı ile yönlendirilen yeni sayfada ise " para yatırma işlemleri" sekmesine giriş yapılarak kişisel bir banka hesabından, hesaba bağlı sanal cüzdana TL veya dolar transferi yapılır. Yeni ekrandan ise "kripto para satın alma" sekmesine girilip, AVAX kripto ara birimi ve miktarı seçilerek "satın alma emri ver" komutuna onay verilir. Dakikalar içinde AVAX miktarı hesabın sanal cüzdanına yansır.

  Avantajları Neler?

  Avalanche (AVAX) yatırımlarına 7/24 kripto para transfer işlemi avantajını sunar. Bu işlemlerden ise geleneksel bankacılık hizmetlerinin aldığı işlem ücretlerinin çok daha azı ile transferi gerçekleştirir. Diğer yandan AVAX, herhangi bir saat aralığı kısıtlaması olmadan dünyanın istenilen yerine istenilen an transfer edilir. Bu işlem için sadece iki tarafta da AVAX yazılımı ile uyumlu kripto para cüzdanlarının bulunması yeterli olur.

  Avalanche ağı geleneksel finans sistemine benzer ancak daha hızlı olan ve madencilik gereği duyulmayan bir yapıyı, BTC’nin dirençli ve Proof of Work konsensüs algoritmasının yetersiz kaldığı yüksek ölçeklendirilebilirlik özelliği ile sağlar. Bu sayede her bir yatırımcı için blok oluşum ve takas onaylanma adımlarının en hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlar. Merkeziyetsiz ve uçtan uca şifreli dağıtık ağ modeli ile yüksek güvenlik sunar.

  AVAX aynı zamanda kendisi ile uyumlu olan kripto para cüzdanlarında rahatlıkla saklanır. Bu avantaj sayesinde AVAX bakiyesi özel şifre altından ikinci ve üçüncü kişilerden korunur. Kripto para piyasasında yer alan önemli fiyat değeri ile BTC ve ETH yatırımcıları için bir alternatif sunar, kısa ve orta vadede kazanç elde etmek isteyen yatırımcı kitlesine de hitap eder. 

  Avalanche (AVAX) Nasıl Saklanır?

  AVAX, kendi yazılımı ile uyumlu olan ve ETH saklamaya da olanak sağlayan "AVAX Avalanche Wallet" içinde saklanır. Bu masaüstü cüzdan tipi kripto para biriminin geliştiricileri tarafından aynı anda geliştirilerek piyasa sunulmuştur. Ücretsiz şekilde bilgisayara masaüstüne indirilebilen cüzdan ise tüm kullanıcılar için https://wallet.avax.network/ adresi üzerinden sunulur. Bu adrese giriş ardından cüzdan dosyasının karşısında yer alan "indir" seçeneğini seçmek ve cüzdanı bilgisayara almak yeterlidir.

  Bu cüzdan için AVAX saklamak için ise direk olarak kripto para alım işlemi ardından cüzdanın şifresine AVAX transferi yapılabilir. Diğer yandan daha önceden alınan ve kripto para borsasına ait sanal cüzdanda bulunan AVAX miktarı da daha yüksek güvenlikli bir alanda AVAX saklamak için yeni masaüstü cüzdana yollanır. Bunun için yatırımcı kripto para borsası platformunda yer alan kendi hesabına ve sanal cüzdanına giriş yaparak "kripto para transfer işlemleri" sekmesinden sanal cüzdanda yer alan AVAX miktarını, sistem için yeni cüzdan şifresini yazıp, "transfer et" komutunu tanımlar. Bu işlem ile saniyeler için AVAX miktarı AVAX Avalanche Wallet içinde görüntülenir. 

  Bu cüdan AVAX kullanıcısına her an bakiye takibi yapabilme imkanını sağlar. Aynı zamanda sürekli olarak internet ile bağlantısı olmayan bir alanda daha güvenli AVAX saklama avantajını sunar. Kripto para borsalarında yer alan sanal cüzdanlar aynı zamanda platformun arayüzü ile uyumlu olmasına bağlı olarak hack risklerine daha açıktır. Bu yüzden masaüstü veya donanım kripto para cüzdanlarında kripto para birimi saklamak daha güvenli şartları oluşturur. Cüzdanlar hakkında diğer bir detay ise özellikle masaüstü AVAX cüzdanının temiz ve sağlıklı bir bilgisayara indirilmesi gerektiğidir. AVAX wallet eğer içinde kötü niyetli yazılım veya virüs bulunan bir bilgisayara indirilirse hem cüzdan hem de AVAX miktarı risk altına girer.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle