Arweave (AR) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Merkeziyetsiz teknolojilere karşı her geçen gün artan ilgi Arweave gibi çözüm odaklı projeleri öne çıkarmaktadır. Kripto piyasaların son günlerdeki parlayan yıldızlarından Arweave, kripto topluluklarının takip listelerinde de ilk sıralara kadar yükselme başarısı göstermeye devam ediyor. Kriptoya ilgi duyan ve alternatif projeleri araştıran herkes için Arweave (AR) hakkında merak edilenleri bu yazımızda bir araya getirdik. Arweave (AR) projesinin tüm teknik detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.  

  Arweave (AR) Coin Nedir?

  Arweave (AR), sonsuz verilerin depolanması için platform sunan merkeziyetsiz bir depolama ağıdır. Belgeleri ve uygulamaları sonsuza kadar ve verileri kalıcı olarak saklamak için Arweave uygun alanı sağlamaktadır. Daha kapsamlı bir tanımlamaya göre Arweave, verileri sürdürülebilir ve kalıcı donanımlarla destekleyen, kullanıcıların ve geliştiricilerin verileri ilk defa sonsuza kadar gerçekten depolanmasına olanak tanıyan yeni nesil bir depolama türüdür. Kendi tanımlamasına göre Arweave, asla unutmayan ve topluca sahip olunan bir sabit disktir. 

  Değeri bilgiler, uygulamaları ve geçmişi süresiz olarak saklanmasına olanak tanır. Tarihi de koruyarak başkalarının tarihi yeniden yazmasının önüne geçmektedir. AR ise projenin yerel kripto para birimidir. 

  Arweave (AR) Projesi ve Whitepaper

  Arweave, tüm verilerin kalıcı olarak depolanmasını sağlayan merkeziyetsiz bir depolama ağıdır. Projenin teknik makalesinde yer verilen önemli konu başlıklarına göre, ağ verilerini süresiz biçimde saklamalarına yönelik madencilere ödemeler yapılmaktadır. Verilerin hem sürdürülebilir hem de kalıcı donanımlarla desteklenerek, kullanıcıların ve geliştiricilerin verileri sonsuza kadar depolaması amacıyla tasarlanmıştır. Kısaca toplu olarak sahip olunan v asla unutmayan bir sabit disk olarak tanımlanan Arweave, topluluk tarafından yönetilen uygulama ve platformları içeren kalıcı bir merkeziyetsiz ağ olan permaweb yapısına sahiptir. Permaweb ise tıpkı normal web gibi görünen ancak tüm içeriği, kalıcı olan, hızlı şekilde alınan ve sonsuza kadar merkezi olmayan bir yapıdadır. 

  Topluluk odaklı ortaya çıkan projenin güçlü ortakları da bulunmaktadır. Teknik açıdan beklentileri karşılayan Arweave, permaweb altyapısı sayesinde 404, gizli düzenlemeler, kalitesi düşen web uygulamaları gibi sorunlardan uzak olduğunu iddia etmektedir. Veri depolama teknolojileri içinde sonsuza kadar bilgilerin en güveni şekilde kalmasını sağlayacak bir yapı sunmaktadır. Teknik makalesinde ayrıca Bblok zincir teknolojisin farklı bir örneği olan Arweave’nin blockweave yapısı üzerine inşa edilmiştir. 

  Arweave (AR) projesinin tüm merak edilen detaylarına ve teknik incelemesine ulaşmak için: https://www.arweave.org/ projenin resmi bağlantı adresini kullanabilirsiniz. 

  Arweave (AR) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Arweave ilk defa Ağustos 2017’de Archain adıyla duyurusu yapılmış bir projedir. Takip eden aylarda Şubat 2018 itibariyle Arweave olarak yeniden markalaşma yoluna gitmiştir. Haziran 2018’de ise resmen faaliyetlerine başlamıştır. Arweave, Kent Üniversitesi’nde iki doktora adayı olan Sam Williams ve William Jones tarafından kurulmuştur. 

  Projenin kurucularından Williams’ın ifadelerine göre İskoçya’da bir dağda yürüyüşe çıktığı zaman projeye dair ilk fikrin aklına geldiği belirtilmiştir. Arweave protokolü merkezi liderlik yapısıyla kurulmasına rağmen Ocak 2020’de ağ ve ekosisteminin geliştirilmesi ve genişlemesini ilerletmek için başlatılan merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) içinde çekirdek topluluk üyeleri yer almıştır. 

  Arweave (AR) Kullanım Alanları Neler?

  Arweave, süresiz olarak verilerin depolanmasını sağlamak için kullanılan bir ağdır. Ağ verilerinin süresiz biçimde saklanması halinde madencilere ödeme yapmak için yerel kripto para birimi olan AR kullanılmaktadır. AR aynı zamanda platformda bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereklidir. Öte yandan piyasalarda işlem yapmak ve yatırım amaçlı olarak AR kullanılabilir. 

  Arweave (AR) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Arweave projesinin teknik makalesinde yer alan pek çok detay projenin benzersiz yapısına işaret etmektedir. Hem teknik detayları hem proje vizyonu hem de geleceği bakımından Arweave rakiplerinden ayrılmaktadır. Projeyi özel kılan ve öne çıkaran başlıca detaylar ise şunlardır:

  • Bireyler arasında ve gelecek kuşaklara aktarılacak biçimde veri depolamak ve paylaşmak için kolektif bir beceri sunmaktadır. 
  • Permaweb ile bir önceki hem de rastgele seçilen önceki bloklardan birine bağlanarak, blok zincir teknolojisinin farklı bir örneği olan Arweave’in blockweave yapısı üzerine inşa edilmiştir. 
  • Ağ etrafında sürdürülebilir ekosistem inşa etmeye odaklanmıştır. 

  Güncel Arweave (AR) Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 AR fiyatı %arweave+try% TL. Döviz cinsinden ise %arweave+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Arweave Coin fiyatı 24 saatte %arweave+yuzde%.

  Arweave (AR) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Arweave (AR) projesinin güçlü yanları sayesinde yatırımcılar gelecek dönem performansından umutludur. Ancak mevcut görünümde diğer projelerde olduğu gibi birçok farklı dezavantajından da bahsetmek mümkündür. Herhangi bir projeye yatırım yapmadan önce projenin güçlü ve zayıf yönlerinin incelenmesi tavsiye edilmektedir. Arweave (AR) projesinin öne çıkan başlıca avantajları kısaca şunlardır:

  • Verilerin kalıcı olarak saklanmasını sağlar. 
  • Ağ verilerini süresiz saklamaları karşılığında madencilere AR ödemesi gerçekleştirmektedir. 
  • Boost adıyla ücretsiz depolama ve erişim hizmeti sunarak hızlandırma programı ile yeni girişimcilere kapı açmıştır. 

  Arweave (AR) projesinin dezavantajlarından bazıları ise kısaca şöyledir:

  • AR fiyatında sert piyasa dalgalanmaları görülebilir. 
  • Proje hedeflerinin yakalanamaması risk oluşturacaktır. 
  • Rakip güçlü projelerin gerisinde kalabilir. 

  Arweave (AR) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Arweave (AR) hemen hemen küresel birçok güçlü kripto para borsasında mevcuttur. Yatırımcıların bu borsalar üzerinden güvenle işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Arweave (AR) al – sat işlemleri için tercih edebileceğiniz borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • OKX
  • CoinW
  • BingX
  • KuCoin
  • Huobi Global
  • Gate.io 

  Arweave (AR) Coin Piyasa Bilgileri

  Piyasa verilerine göre AR maksimum 66 milyon arza sahiptir. 2018 Haziran ayında Blockweave genesis ilk bloğun oluşturulmasıyla 55 milyon AR üretimi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra 11 milyon token kademeli biçimde blok ödülü olarak sunulacaktır. 2017 Ağustos ayında gerçekleşen ön satışta ise toplam token arzının %10,8’i satıldı. 2018 Mayıs ve Haziran döneminde ise ilk açık satışta sırasıyla toplam arzın %7,1 ve %1,1’i satılmıştır. Özel satış için şirket tarafından yüzde 19,5 ek arz oluşturulmuştur. 

  Piyasa hareketlerine bakıldığında ise Kasım 2021’de diğer pek çok kripto para biriminde olduğu gibi tüm zamanların en yüksek değerine ulaşarak 90,94 dolar seviyesini görmüştür. Piyasa belirsizlikleri ve makro ekonomik risklerden ise etkilenmektedir. 

  Arweave (AR) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Arweave (AR) satın almak isteyenler mevcut işlem platformlarını kullanabilir veya kendi platformu üzerinden kazanabilirsiniz. Piyasalarda AR satın almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • 1. Adım: AR listeleyen güvenli borsalara (Binance, KuCoin, Huobi vb.) erişim sağlanır. 
  • 2. Adım: Hesap oluşturma adımları tamamlanır. 
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama işlemleri ve SMS/e – posta aktivasyonu sağlanır. 
  • 4. Adım: Banka hesaplarından veya diğer kanallar ile hesaba para gönderilir. 
  • 5. Adım: USDT, BTC gibi çiftler ile bakiye nispetinde alım gerçekleştirilir. 
  • 6. Adım: Güvenli cüzdan hesaplarında AR saklanır. 

  Özet Olarak

  Arweave, süresiz olarak verilerin depolanmasını amaçlayan merkeziyetsiz bir ağ olarak geniş bir kesim tarafından ihtiyaç duyulmaktadır. Gelecek vaat eden projelerden biri olarak değerlendirilen Arweave, piyasa beklentileri açısından da dikkat çekmektedir. Hedeflerini yakalaması halinde piyasa sıralamasını da daha iyi bir konuma getirmesi beklenmektedir. Mevcut görünümde ise riskler söz konusudur. Bu nedenle yatırım öncesinde işlem yapacak kişilerin temkinli olmaları önerilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle