Kripto Para

Altyapı yasa tasarısında sağlanan uzlaşma yine bozuldu!

  ABD Senatörleri Cynthia Lummis ve Pat Toomey, Cumhuriyetçi üyeler ve Demokrat üyeler ve Hazine Bakanlığı, kripto varlıklara uygulanacak vergilendirmeyi kapsayan altyapı yasa tasarısında uzlaşma sağladı. Uzlaşma sonrası Rob Portman, Lummis, Toomey, Ron Wyden ve Kyrsten Sinema yeni değişiklik önerisinde bulunarak uzlaşmayı bozdu.

  Kripto para piyasalarında son günlerin en yoğun gündem maddesi olan ABD’deki altyapı yasa tasarısı için Kongre’de sıcak dakikalar yaşandı. Piyasaların gözü kulağı, ABD’den kripto varlıkların vergilendirilmesine ilişkin gelecek olan kararlara odaklandı. Yasa tasarısının gündeme gelmesiyle birlikte tasarı kripto para piyasalarında sert tepkilerle karşılaştı. Birçok ünlü isim, tasarının kripto varlık ekosistemine ciddi zararlar vereceğini dile getirdi. Kripto para destekçisi senatörlerin itirazlarıyla tasarı görüşülmek üzere masaya yatırıldı.

  6 Senatör Uzlaşma Sağladı

  ABD Senatörleri Cynthia Lummis ve Pat Toomey, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ve Hazine Bakanlığı arasında söz konusu tasarı için uzlaşma sağlandı. Anlaşma metni tam olarak ortaya çıkmadan önce Senatör Toomey, kripto varlık dünyasında kimlerin vergi raporlama ile yükümlü olduğunu belirteceklerini dile getirdi. Toomey’nin açıklamalarına göre yazılım geliştiricilerinin, düğüm operatörlerinin ve doğrulayıcıların bilgi raporlamasına gerek olmayacağı fakat aracı platformların yükümlü olacağı belirlendi.

  Görüşmelerde Wyden, Cynthia Lummis ve Toomey; komisyoncu olmayan şirketlerin söz konusu yasadan muaf tutulması için bir öneri değişikliği yaptı. Ron Portman, Mark Warner ve Kyrsten Sinema üçlüsü de PoW ve PoS ağlarından doğrulayıcıları muaf tutacak bir değişiklik önerisinde bulundu. Beyaz Saray’ın da daha önceden desteklediğini açıkladığı bu değişiklik sonrası Toomey, 6 senatörün de uzlaşmaya vardığını açıkladı.

  Uzlaşma, İtiraz Sonucu Bozuldu

  6 senatörün uzlaşma sağlamasının ardından Senatör Richard Shelby ile Senatör Bernie Sanders, askeri harcamalarla ile ilgili bir anlaşmazlıktan dolayı bu değişikliğe itiraz etti. Ayrıca Senatör Ted Cruz, söz konusu mevzuatın sektörü yok edebileceğini ifade etti. Ted Cruz, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

  Bu kurumda kripto para birimlerinin nasıl işlediğine dair gerçek bilgiye sahip olan 5 senatör bile bulunmuyor.”

  Gelen itirazla birlikte uzlaşma bozuldu. Bu aşamadan sonra yasa, orijinal haliyle Temsilciler Meclisi’ne gidecek. Ancak Temsilciler Meclisi’nin tasarı metninde bir değişiklik yapmasına çok ihtimal verilmiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle