Kripto Para

SEC başkanı: Kripto para yatırımcılarını koruyacağız

  Ripple’a açtığı dava ile 5 aydan uzun süredir kripto para piyasalarının da gündeminde olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şimdi Gary Gensler’in yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. SEC Başkanı Gensler açıklamalarında, kripto para yatırımcılarının korunması konusunu bir kez daha vurguladı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine, şirketin CEO’su Brad Garlinghouse’a ve şirket kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. Davada SEC, Ripple’ın geçmişe dönük XRP satışlarının suç teşkil ettiğini gerekçe olarak sundu. Zira SEC’ye göre XRP bir menkul kıymet olduğu için alınıp satılamazdı. Davanın açıldığı dönemde SEC’nin başında Jay Clayton vardı. Davanın açılmasından birkaç gün sonra Clayton istifa etti ancak dava 5 aydan uzun süredir devam ediyor.

  SEC, Clayton, Gensler ve Kripto Para Piyasaları

  İddialara göre Clayton, Kasım’da ABD başkanlık seçimlerini kazanan ve Ocak 2021’de görevi teslim alacak olan Joe Biden yönetimi gelince zaten görevinden uzaklaştırılacaktı. Clayton’ın bu nedenle istifa ettiği iddia ediliyor. Clayton’dan sonra SEC başkanlık görevine Gary Gensler getirildi. Gary Gensler daha önce üniversitede kripto paralara ilişkin ders vermiş olan bir isim olduğu için XRP yatırımcıları bu haber karşısında heyecanlandı. Zira Gensler’in Ripple davasına daha ılımlı yaklaşacağı düşünülüyordu. Ancak Gensler beklentilerin aksine davada geri adım atmadı.

  Gensler Olası Davalar İçin Uyarıda Bulundu

  SEC bu sebeplerden dolayı kripto para piyasalarında kötü bir şöhrete sahip. ABD’nin finansal düzenleyicisi, kripto para piyasalarında kısmen bir “tehlike” olarak görülüyor. Gary Gensler, son açıklamalarında ise kripto para yatırımcılarına yönelik olumlu açıklamalarda bulundu. Gensler, SEC’nin kripto paralar ile ilgili çabalarını anlatırken, yatırımcıların korunması konusunu bir kez daha vurguladı. Gensler açıklamalarında, federal mali düzenleyicilerin kripto ve diğer teknolojilerdeki “kötü amaçlı” kişilerin, açılacak davalara hazırlıklı olmaları gerektiğini ifade etti.

  Gary Gensler’in Açıklamaları

  FINRA (Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu) Konferansı’nda konuşan Gensler açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Bu gelişmelerden haberdar olmaya devam ettikçe, SEC ve FINRA; kripto, siber ve fintech gibi konuları içeren davalar açmaya hazır olmalı(…) Kötü kişilerin, çalışan ailelerin birikimleri ile oynamamasını ve kuralların tutarlı bir biçimde uygulanması için elimizden geleni yapmalıyız.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle