Kripto Para

Ethereum EIP-1559 tasarısına Bitmain'den destek

  Madencilik devi Bitmain’in kurucu isimlerinden Jihan Wu, Ethereum’un geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Wu, benimsenmesi beklenen EIP-1559 tasarısına destek verdiğini açıkladı…

  Kripto para dünyasında EIP-1559 tanıtımının yapıldığı günden bu yana en fazla eleştiriyi, Ethereum madencilerinden almaya başladı. Kripto para sektöründe 1559 numaralı Ethereum Improvement Proposal (EIP-1559) adıyla bilinen tasarı, görüş ayrılıklarına sebep oldu. Söz konusu tasarıda ETH işlem ücretlerinin belirlenme mekanizmasında değişiklik yapılması ve blokların büyüyüp küçülmesi tepki çekti.

  EIP-1559 tasarımında bu özelliklerin yanı sıra Ethereum madencilerine ödenen ücretlerin bir kısmının da yakılması öngörülüyor. Bu kararlar, Ethereum madencileri tarafından büyük tepki ile karşılandı. Ağ kullanıcılarının post EIP-1559 dönemde daha makul masraflar ile işlem yapması planlanıyor. Kullanıcılara makul masraf avantajı sunulurken ETH madencilerinin gelirinin azalması tartışmalara yol açtı.

  Madencilik Devinden Destek Mesajı

  Ethereum ağında madencilik yapanlar, bu değişiklik sonucunda gelir kapılarından bir kısmını kaybetmiş olacaklar. Bu sebeple ETH madencilerinin önemli bir kısmı bu tasarıyı kabul etmeye sıcak bakmıyor. Kripto para basınına açıklamalarda bulunan Bitmain kurucusu Jihan Wu, EIP-1559 hakkındaki görüşlerinde bu tasarıyı desteklediğini söyledi.

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin önderliğinde başlatılan kapsamlı çalışmaların sonucunda ortaya çıkarılan EIP-1559 tasarısının iyi bir seviyede olduğunu belirtti. Wu ayrıca kripto para basınında geniş yankı bulan bu açıklamalarının arasında ETH fiyatının da bu özellik sayesinde yükselebileceğini ifade etti. 

  Sürdürülebilirlik Artıyor 

  Ethereum kurucusu Buterin, Çin’de bulunan ETH topluluğu ile bir araya gelerek AMA (Sor bana) etkinliği düzenledi. EIP-1559 tasarısının Ethereum’un ekonomik modelini daha sürdürülebilir hale getirebileceğini açıklayan Vitalik Buterin Roll up teknolojisi hakkında da önemli açıklamalar yaptı. EIP-1559 sonrasında işlem ücretlerinin büyük bir kısmının yakılacağını aktardı. 

  Ethereum’un bu sayede gelecekte daha da sürdürülebilir bir ekonomik modele sahip olacağını söyleyen ünlü isim açıklamasının devamında şunları aktardı: “İnsanlar, maksimum arzı olmadığı için Ethereum’un istikrarsız olduğunu düşünüyorlar. Ama EIP-1559 sonrası, toplam ETH arzının azalmaya başlaması mümkün. Bir yıldır çok fazla araştırma yapıyoruz. EIP-1559’ın riskleri ciddi ölçüde azalmış durumda.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle