Kripto Para

Almanya kurumsal fonları BTC yatırımı yapabilecek!

  Kripto para piyasasının benimsenmesine yönelik atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek yasa ile Almanya kurumsal yatırımcıları, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapma imkanına kavuşacak…

  Kripto para uzmanları, gelecek haftadan itibaren Almanya merkezli bir kurumsal yatırım akını yaşanabileceğini söylüyor. 2 Ağustos Pazartesi günü Almanya’da resmen yürürlüğe girecek yasa ile kurumsal fonlarda Bitcoin (BTC) yatırımı yapılmasının önü açıldı. 

  Emeklilik fonları ve sigortacılar gibi kurumsal oyuncular, kripto para fonlarına erişebilir hale geldi. En güncel verilere göre Almanya’daki kurumsallar, toplamda 1.8 trilyon Euro’yu yani 2.1 trilyon dolarlık sermayeyi yönetiyor. Kripto para piyasasına yönelik düzenlemelerin hız kazandığı Avrupa’da, Almanya da kurumsal yatırımcıların bu sektöre girmesine izin vermeye başladı. 

  Bitcoin ve Diğer Kriptolara Yatırım Fırsatı

  2021 yılında kripto para piyasasında patlama yaşanmasının ardından, milletvekilleri kripto paralar için yeni kurallar alma konusunda yavaş adım atıyor. Bu gelişme hakkında konuşan Almanya’nın fon endüstrisi kuruluşu BVI’da kripto varlıkları uzmanı Tim Kreutzmann şunları aktardı:

  “Çoğu fon başlangıçta yüzde 20 seviyesinin çok altında kalacak. Bir yandan, sigortacılar gibi kurumsal yatırımcıların yatırım stratejileri için katı düzenleyici gereksinimleri var. Öte yandan, kriptoya da yatırım yapmak istemeliler.” Kripto para birimlerinin son 10 yıl içinde çok ciddi getiriler sağlamasına rağmen aşırı piyasa oynaklığı kurumsal yatırımcıların temkinli yaklaşmasına neden oluyor.

  Almanya’da Kripto Para Yatırımları 

  Yönetim danışmanlığı firması Oliver Wyman LLC’de finansal hizmetler danışmanı olan Kamil Kaczmarski bu yasa hakkında konuştu. Finans uzmanı, ilk başlarda kripto fonlarına katılımın düşük seviyede kalabileceğini söyledi. Çoğu fonda kaldıraç olmayacağını açıklayan danışman, en az önümüzdeki 5 yıl için yüzde 20 seviyesine gelineceğini ifade etti.

  Deutsche Bank AG’nin varlık yöneticisi olan DWS Group’ta görev yapan bir sözcü, bankanın şu anda kripto para fonu teklif etmeyi planlamadıklarını açıkladı. Buna karşılık Almanya’nın bir diğer popüler varlık yöneticisi DekaBank’ın, kripto piyasasına girmek için yakında bir açıklama yapması bekleniyor. 

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle