Kripto Para

Almanya’daki yasa ile kripto para yatırımlarının önü açıldı!

  Almanya’da yalnızca kurumsal yatırımcılara sunulan spezialfondslar (özel fonlar), 2 Ağustos Pazartesi günü yürürlüğe girecek olan yasa sayesinde, portföylerin %20’sine kadar olan kısmını kripto paralar için kullanabilecek. Söz konusu yasa tasarısı, Nisan ayında Almanya’nın büyüme potansiyeline katkı sunması için önerilmişti.

  Ülkelerin kripto para alanına yaklaşımları her geçen gün şekilleniyor. Dünyanın birçok bölgesinde, kripto paraların konumu farklı biçimlerde değerlendiriliyor. Bu konuda Avrupa ülkelerinin, dünya geneline oranla daha yavaş hareket ettiği, daha mesafeli oldukları görülüyor. Ancak Almanya’da onaylanan bir yasa, kripto para ağlarının daha fazla genişlemesine katkı sağlayacak gibi görünüyor. Almanya’da Nisan ayında önerilen bir yasa tasarısı onaylandı ve artık Almanya’daki özel fonların beşte biri kripto paralara ayrılabilecek.

  Nisan ayında Almanya’nın büyümesine ve girişimcilere katkıda bulunmak amacıyla önerilen yasa tasarısı, 2 Ağustos Pazartesi gününden itibaren yürürlüğe koyulacak. Bu yasa Almanya’da publikumsfondslardan daha farklı olarak, Almanya’da yalnızca kurumsal yatırımcılara sunulan spezialfonslara (özel fonlar), portföylerinin %20’sine kadar olan kısmının Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yatırım yapabilmelerine olanak tanıyacak.

  Kripto Para Sektörüne 350 Milyar Euro Girebilir

  Almanya’da yaklaşık 4 bin adet spezialfonds bulunuyor ve bu fonların değeri yaklaşık 1,87 trilyon Euro değerinde. Bu miktarın %20’sinin 350 milyar Euro gibi bir miktara denk geliyor olması, kripto para piyasasına 350 milyar Euro sermaye akışının gerçekleşebileceği anlamına geliyor. Elbette bu miktarın tamamı piyasaya akmayabilir ancak bu ihtimal dahi, kripto para piyasalarında heyecan uyandırmış durumda. Almanya’daki spezialfonds miktarındaki bu seviye, Distributed Ledger Consulting CEO’su Sven Hildebrandt tarafından Nisan ayında paylaşılmıştı.

  Bu Yasa Sayesinde Kripto Paralara Ne Kadar Yatırım Yapılır?

  Almanya’daki spezialfondsların, portföylerinin %20’sini kripto paralara ayırmalarının yolu açıldı. Ancak bu fonların ne kadarının kripto paralara aktarılacağı bilinmiyor. Bloomberg haberine göre, Almanya yatırım fonları endüstrisinin ana organı olan BVI’ın hukuk alanında yetkili olan Tim Kreutzmann, ülkede çoğu fonun kripto paralara ayrılan oran kadar yatırım yapmayacağını düşünüyor. 

  Kreutzmann, kripto paralara yatırım yapılsa bile, bunun %20’nin çok daha altında olacağını öne sürüyor. Ancak öte yandan GlobalBlock ekibinden Alexandra Clark gibi isimler ise bu yasa sayesinde Bitcoin’e ciddi oranlarda yatırım yapılabileceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle